PUTIN - SI ĐINPING: VERUJEMO JEDAN DRUGOME, IMAMO ISTE POGLEDE
Oni su, kako javlja TASS, razgovarali samo nekoliko sati posle prekjučerašnje inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trampa
(ilustracija, ruski predsednik Vladimir Putin tokom video-razgovora sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, foto http://www.kremlin.ru/events/president/news/76137)
Odnosi između Rusije i Kine ne podležu svetskoj situaciji, a ni domaćim političkim faktorima. Saradnja Moskve i Pekinga je na temeljima prijateljstva, uzajmnog poverenja, jednakosti, međusobne podrške i uspeha, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin povodom video-razgovora sa kineskim predsednikom Si Đinpingom. Oni su, kako javlja TASS, razgovarali samo nekoliko sati posle prekjučerašnje inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trampa (Trump).
"Zajednički napori Rusije i Kine igraju važnu stabilizacionu ulogu u stvarima od globalnog značaja", istakao je Putin koji je svom kineskom prijatelju predložio nove planove zajedničkog razvoja, ruskog partnerstva i strategijske saradnje.
Kineski predsednik je naročito hvalio sve širu trgovinu između dve prijateljske zemlje koja je lane porasla za 3,9 posto (iznosila je 244,81 milijardi dolara).
Putinov saradnik Jurij Ušakov je istakao da se stavovi ova dva državnika slažu u većini spoljno-političkih pitanja.
"Moskva i Peking su na međunarodnoj sceni delovali, a sada deluju zajedno. Stavovi prema ogromnoj većini spoljno-političkih pitanja su im bliski ili istovetni", dodao je on.
Putin je u tom kontekstu izjavio da Rusija podržava Kinu povodom pitanja Tajvana i podržava "princip jedne Kine".
"Rado bih istakao da je u vezi pitanja Tajvana bio potvrđen naš nepromenljivi stav podrške principu jedne Kine”, rekao je kineski predsednik i pozvao je Putina da dođe u septembru ove godine na proslavu 80-godišnjice pobede Kine nad Japanom i kraja Drugog svetskog rata.
Tokom razgovora koji je trajao sat i 35 minuta, govorilo se i o ratu u Ukrajini. Rečeno je da, ukoliko iz Vašingtona stignu odgovarajući signali, Moskva će odgovoriti na njih.
"Spremni smo na dijalog s novom administracijom SAD o ukrajinskom sukobu. Ukoliko nam stignu relevantni signali iz Vašingtona, bićemo spremni na razgovore o tome", rekao je Putin.
Posle izbijanja rata u Ukrajini, pre tri godine, Kina se nije pridružila sankcijama protiv Rusije i, kako se tvrdi u zapadnim krugovima, ustupa Rusiji tehnologije koje mogu da se koriste u vojne svrhe. Posle donošenja zapadnih sankcija prema Rusiji, Kina je postala glavni kupac ruske nafte i gasa.