SAD i V. Britanija uvele nove sankcije na izvoz ruske nafte

ML

Sankcije za Gazprom njeft i Surgutnjeftgas kao i za njihova 183 broda. Sankcije objavio i Japan
(ilustracija, Tanker usidren u kompleksu za naftu i naftne derivate Šesharis, u Novorosijsku, na jugu Rusije. (foto Fonet/AP)

Rusija u zaobilaženju sankcija na izvoz, kako ističe američko ministarsvo finansija, koristi tzv flotilu iz senke, tojest zastarela plovila. Ovo ministarstvo je zato, kako javlja AP, uvelo od juče ne samo nove sankcije za naftne kompanje "Gazprom njeft" i "Surgutnjeftgas", nego i za 183 njihovih brodova.

Nove sankcije su donete i za nekoliko desetina trgovaca naftom, predstavnike energetskog sektora i za dve osiguravajuće kompanije.

Sankcije je obznanila američka ministarka finansija Dženet Jelen (Janet Yelen).

"SAD su preduzele brzu akciju protiv ključnog finansijskog izvora Rusije za finansiranje njenog nezakonitog rata protiv Ukrajine. Od početka rata zato nastojimo da narušimo prihode Kremlja iz energetike". Napomenula je u tom kontekstu i obavezni plafon na cene ruske nafte u izvozu.

Većina od pomenutih 183 broda spada u tzv rusku flotu u senci. To su stara plovila, registrovana u Panami, na Barbadosu i Gabonu, koja se drže u senci i koriste za zaobilaženje sankcija. Na tom spisku je i 69 brodova koji pripadaju ruskoj državnoj firmi Sovcomflot - radi se o 54 tankera i četiri broda za prevoz tečnog gasa.

Neka od tih plovila prevozila su ne samo rusku nego i iransku naftu.

Sankcije su donete i prema osiguravajućim kompanijama "Ingošstrah" (Ingosstrach) i "Alfastrachovanije", koje su osiguravale brodove i još ranije se našle na britanskom spisku za sankcije.

U slučaju kompanije "Gazprom njeft "našlo se na sankcionom spisku i 14 njenih firmi-ćerki i šest stranih kompanija u kojima Gazporm njeft ima udeo. Većina njih je u srednjeazijskim zemljama, jedna je u Luksemburgu i jedna u Srbiji. U Surgutnjeftgasu je sankcijama pogođeno šest firmi-ćerki koje prodaju gorivo za automobile.

Na obe velike ruske kompanije istovremeno je sankcije uvela i britanska vlada. To je prvi put da SAD i V. Britanija uvode sankcije direktno za dve kompanije koje dnevno izvoze preko milion barela, što im u sadašnjim cenama donosi 23 milijarde dolara godišnje.

Američko ministarstvo finansija je unelo u sankcioni spisak i dva projekta za likvefakciju gasa, od njih je jedan ruski, a iza drugog stoji treća država, koja podržava Rusiju. Na spisku su se pojavila i imena visokih predstavnika Rosatoma.

Nove sankcije je juče objavio i Japan - obuhvatio je njima 33 kompanije i 12 pojedinaca, među kojima su Severnokorejanci. Istovremeno je saopšteno da se od 23. januara zabranjuje izvoz 335 raznih vrsta roba u Rusiju. Među njima su mali motocikli i delovi za specijalna vozila, kao što su dizalice.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...