OTIMANJE ZAPADA I ISTOKA ZA SIRIJSKI GAS I NAFTU

ML

Posle pada Asada, koji je pobegao u Moskvu, vakuum moći nastoje da u što većoj meri popune Turska i SAD
(Mapa Sirije, Ilustracija, https://worldbeyondwar.org/hr/syria-get/)

Pad sirijskog režima Bašara Asada, kako piše Rojters (Reuters), učinio je da oko kontrole nad fosilnim izvorima na obalama Mediterana vode dvoboj Rusija i Kina s jedne, i SAD, Turska i drugi zapadni saveznici s druge strane.

Strateški položaj Sirije, koja se na severu graniči sa Turskom a na jugu s Libanom, Izraelom i Jordanom, pri čemu je na istoku Irak, igrao je, u vreme Bašara Asada, na kartu planova Moskve i Pekinga. Rusi su tu imali vojne baze, među njima i čuveni Tartus koji ostaje jedino pristanište za njihove ratne brodove u celom Mediteranu. Za Kinu, Sirija je značila bitnu tačku u njenoj inicijativi "Novi put svile".

sirija-mapa-s

(Јавно власништво, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138492)

Posle pada Asada, koji je pobegao u Moskvu, vakuum moći nastoje da u što većoj meri popune Turska i SAD. Ove dve zemlje su i vojni saveznici u okviru NATO. Zapadne zemlje pokušavaju da ovladaju sirijskom energetskom infrastrukturom i rezervama fosilnih goriva - naftom i gasom.

Amerikanci su već 2011. računali s tim da će tokom građanskog rata da padne režim Asada i da treba da počnu u ovoj zemlji da se više angažuju ekonomski. Pre početka tzv Arapskog proleća, Sirija je proizvodila oko 400 hiljada barela nafte dnevno, a uoči građanskog rata izvozila je u Evropu ovu stratešku sirovinu za tri milijarde dolara godišnje.

U Siriji su delovale i zapadne naftne firme, kao što su britanski „Šel“ (Shell) ili francuski "Total". Zemlja je pre rata proizvodila i zemni gas. Međutim, postupno je, kako ističu analitičari, Sirija sve više sarađivala s Rusijom. Moskva je čak podržavala gradnju podzemnog koridora koji je trebalo da vodi preko Iraka do Sirije i da služi za isporuke oružja pokretu Hezbolah.

Posle kraja Asadovog režima, s novim režimom pregovara, uglavnom, Turska koja je već Damasku ponudila isporuke električne energije i pomoć pri obnovi naftnog i gasnog sektora. Za pojačanje svog uticaja u ovoj zemlji angažovali su se, naravno, i Vašington i London.

Bezbednosni izvori iz obe zemlje su za veb Ojlprajs.com (Oilprice.com) anonimno potvrdili da nezvanično podržavaju pobunjenike koji su svrgli Asada i njegov režim.

"SAD su htele da upozore rukovodstva Moskve i Teherana da Vašington može prekrojiti granice i režime ne samo na Bliskom istoku nego i u istočnoj Evropi, kad god hoće", čulo se, s visine, iz jednog američkog bezbednosnog izvora.

SAD su sada na pola godine prekinule svoje ekonomske sankcije i dozvolile privremenoj sirijskoj vladi da koristi humanitarnu pomoć i osigura stanovištvu isporuke vode i električne energije.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...