Sinergija petrohemijske i rafinerijske industrije kao globalni trend

Izvor:   NIS

Profitabilnost, veća efikasnost i održivost poslovanja ostaju ključni faktori u radu energetske industrije i u narednim decenijama. Sve češći slučaj je i sinergija petrohemijske i rafinerijske industrije. Ovakav pristup omogućava dugoročne ekonomske uštede i konkurentske prednosti na tržištu, dok se istovremeno doprinosi razvoju tehnologije i inovacija koje su usmerene na održivo poslovanje. (Foto: NIS)

Benefiti interakcije

Stručnjaci u oblasti energetike slažu se da interakcija između petrohemijske i rafinerijske prerade donosi brojne prednosti. To uključuje optimizaciju resursa i smanjenje troškova. Praktični primeri pokazuju da sve više kompanija strateški usmerava svoje poslovanje ka ovakvim rešenjima. Dobar primer je potpisani Sporazum u petrohemijskoj industriji između Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) i austrijske kompanije OMV, koji je rezultirao formiranjem globalne kompanije Borouge Group International za proizvodnju poliolefina. Ovaj sporazum deo je šire strategije ADNOC-a za diversifikaciju poslovanja, naročito u sektoru hemijske industrije, a sve radi prilagođavanja globalnim promenama u energetskoj industriji.

NIS - Sinergija petrohemijske i rafinerijske industrije
(Foto: NIS)

Tehnološke inovacije

Saradnja između rafinerijske i petrohemijske industrije predstavlja ključnu stavku u procesu postizanja efikasne proizvodnje, kao i implementacije održivih tehnologija. Integrisani procesi omogućavaju bolju iskorišćenost resursa i smanjenje potrošnje energije. Takođe, činjenica je da oba sektora koriste sirovine dobijene iz nafte, što doprinosi optimizaciji celokupnog lanca nabavke i prerade sirovina. Na primer, rafinerije proizvode sirovine za petrohemijske kompanije, dok petrohemijske kompanije mogu obezbediti dodatne proizvode koji se koriste u rafinerijama. Poznato je da je mađarski MOL preuzeo petrohemijsku industriju u Mađarskoj. Međutim, nisu samo unutrašnji već I globalni primeri saradnje značajni. Tako, primera radi, energetski giganti poput Shell-a i saudijskog SABIC-a sarađuju na zajedničkim projektima za proizvodnju sirovina kao što su etilen i propilen koji se koriste u petrohemiji.

Rafinerija nafte Pančevo
Rafinerija nafte Pančevo (Foto: NIS)

Održivost i inovacije

Pored poslovnih i finansijskih rezultata, sinergiju petrohemijske i rafinerijske industrije podstiču i inovacije usmerene na održivost. Razvoj održivih izvora energije, investicije u reciklažu materijala, bioplastiku i druge ekološki prihvatljive materijale omogućava lakše uvođenje novih tehnologija. Takođe, jedan od ključnih trendova u ovoj sinergiji je primena niskougljeničnih tehnologija, kao i inovacije koje smanjuju kapitalne troškove i povećavaju efikasnost.

Simbioza i na domaćem tržištu

Na domaćem tržištu, započeta je integracija NIS-a i HIP Petrohemije. Ova saradnja zasniva se na tehničko-tehnološkoj povezanosti, koja omogućava bolje iskorišćenje potencijala oba proizvodna kompleksa, što je od značaja i za celu privredu Srbije. Poznato je da Petrohemija koristi primarni benzin iz Rafinerije kao osnovnu sirovinu, dok se pirolitički benzin dobijen u HIP Petrohemiji koristi za dalju preradu u rafineriji, što omogućava proizvodnju komponenata za motorne benzine i hemijske proizvode. Ova integracija takođe ima i druge prednosti, poput povećanja fleksibilnosti i konkurentnosti, diverzifikacije poslovnih aktivnosti, kao i jačanje domaćeg energetskog sektora.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...