The Guardian: Evropski uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa dostigao je rekordni nivo u 2024.
Uprkos želji da smanji zavisnost od ruskih fosilnih goriva „koja finansiraju ratne napore Kremlja u Ukrajini“, Evropska unija nastavlja da uvozi ogromne količine tečnog prirodnog gasa iz Rusije
(ilustracija, londonski dnevnik Gardijan, logo, https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:The_Guardian_2018.svg, author: Asvensson)
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je 1. januara 2025. čestitao sebi na tome što je naneo „jedan od najvećih poraza Moskvi”, odlukom da ne obnovi ugovor sa ruskom kompanijom Gasprom o tranzitu gasa preko teritorije Ukrajine – piše pariski Kurie entrenasional u pregledu međunarodnih medija:
Ova odluka bi u stvarnosti mogla da ima sasvim ograničen efekat, budući da je „od početka rata u Ukrajini Evropa masovno smanjila uvoz ruskog gasa koji se doprema putem gasovoda, ali sve više kupuje tečni prirodni gas [LNG] ] od nekoliko zemalja, uključujući i Rusiju“, koja je postala njen drugi najveći dobavljač posle SAD, izveštava The Guardian https://www.theguardian.com/environment/2025/jan/09/european-imports-of-liquefied-natural-gas-from-russia-at-record-levels
„Kompromitovanje podrške Ukrajini i klimatskih ciljeva“
Prema britanskom dnevniku, Evropljani su 2024. „kupili rekordnu količinu LNG-a od Rusije, uprkos naporima Evropske unije (EU) da napusti fosilna goriva koja finansiraju Putinove ratne napore.
Evropske luke su prošle godine primile 17,8 miliona tona LNG iz Rusije, što je preko 2 miliona tona više nego 2023.
Takve brojke su izazvale oštra reagovanja. Digli su se glasovi da se osudi Evropska unija koja „kompromituje svoju podršku Ukrajini i sopstvene klimatske ciljeve, nastavljajući da plaća Rusiji goriva čije čestice kada sagore – zagrevaju planetu“, piše Gardijan.
Ovo povećanje zapravo otkriva stvarnu zavisnost EU od fosilnih goriva, posebno onih koja dolaze iz Rusije.
Kupovina jeftinijeg gasa u interesu evropskih kompanija
„Razlog za ovo povećanje je prilično jednostavan“, rekao je za Gardijan Vaibhav Raghunandan, ruski analitičar iz Centra za istraživanje energije i čistog vazduha.
„Ruski LNG se prodaje po nižim cenama od drugih dobavljača. U nedostatku sankcija, kompanije deluju u sopstvenom interesu i kupuju sve veće količine gasa od najjeftinijeg snabdevača“, rekao je on.
Ipak, EU je sebi postavila cilj da prekine uvoz fosilnih goriva iz Rusije do 2027, a brojne sankcije su već na snazi. Prošlog juna, na primer, „države članice su se složile da zabrane ’pretovar‘ ruskog LNG-a u treće zemlje od marta 2025. godine“, piše Gardijan. Mera koja još uvek nije sprečila naglo povećanje uvoza, jer su značajne količine otpremljene u EU pre nego što je stupila na snagu.
Ukrajinski aktivisti smatraju da je to - još jedan dokaz „očiglednih nedostataka“ u režimu sankcija, „koji i dalje omogućavaju Rusiji da finansira svoju ratnu mašinu prihodima od fosilnih goriva“.