Zemlje u EU naklonjene povratku ruskog gasa
FT navodi da su autori plana Nemačka i Mađarska. Podršku su, međutim, obećali i drugi diplomati, pretežno iz zapadno-evropskih zemalja
(ilustracija, mesto gde je prekinut Severni tok na morskom dnu, foto https://lat.rt.rs/svet/21711-rojters-severni-tok-gasovod/)
U Evropskoj uniji, prema britanskom dnevniku Fajnešnel tajms (The Financial Times - FT) ima zemalja EU koje su naklonjene povratku ruskom gasu. To se argumentuje tako da bi to mogao biti deo mirovnog plana između Rusije i Ukrajine.
Ovaj dnevnik tvrdi, pozivajući se na svoje izvore, da je u EU u toku debata o mogućem povratku jevtinom ruskom gasu u okviru mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine. Osim smanjenja visokih cena energije, to bi mogao biti, prema autorima ovog plana, korak koji bi pogurao Rusiju prema mirovim pregovorima i tako pomagao okončanju sukoba sa Ukrajnom.
Zagovornici predloga, pre svih, mađarski i nemački političari, tvrde da bi taj korak mogao Rusiju i Evropu motivisati ka očuvanju mira i stabilizaciji energetskog tržišta na kontinentu.
FT navodi da su autori plana Nemačka i Mađarska. Podršku su, međutim, obećali i drugi diplomati, pretežno iz zapadno-evropskih zemalja.
Pre izbijanja rata u Ukrajini Rusija je bila među najvećim isporučiocima gasa za evropsko tržište. Rusija je, otkad je Vladimir Putin na vlasti, zadovoljavala oko 40 posto potreba Evrope za gasom.
Od 24. februara 2022, isporuke ruskog gasa postupno se smanjuju. U prošloj godini činile su deset posto ukupnog obima a od januara, kada je istekao tranzitni sporazum koji je omogućavao isporuke gasa preko Ukrajine, isporuke su se smanjile za još polovinu.
Okončanje isporuka preko Ukrajine dovelo je do još većeg poskupljenja gasa. Momentalno se cene kreću na holandskom tržištu oko 52 evra za megavatčas. To je skoro dva puta veća cena nego pre dve godine.
Među najvećim kupcima ruskog gasa bila je, pre rata u Ukrajini, Nemačka. Zahvaljujući jevtinim energentima održavana je konkurentna industrija i stabilna ekonomija. Sa izbijanjem rata u Ukrajini i postupnim ograničavanjima isporuka, ova zemlja je ušla u ozbiljne ekonomske teškoće. Slično je i u Češkoj, Austriji, Mađarskoj, Slovačkoj i većem delu srednje Evrope.