Kina-preokret: Ove godine prodato više elektromobila nego na naftu i benzin

ML

Prema međunarodnoj energetskoj agenciji (IEA), tražnja za benzinom i naftom u Kini pada. Procene ukazuju da će upotreba benzina biti 2025. manja za 6,4 posto nego na vrhuncu 2021. godine
(ilustracija, do 2040. planirano je da na putevima u Kini bude - 100 posto elektromobila, Foto, Generated with ChatGPT, https://www.aei.org/technology-and-innovation/challenging-chinas-electric-vehicle-export-surge-us-and-europe-diverge/)

Kina, najveće svetsko tržište automobila, prolazi kroz suštinske promene koje imaju dalekosežne posledice na globalno tržište nafte. Brzi razvoj elektromobila i plug-in hibrida počinje temeljno da utiče na potražnju benzina i nafte. Ove godine je, kako javlja Hsinhua, prodato po prvi put više novih elektrombila i hibrida nego ostalih automobila, što je temeljni zaokret u obasti saobraćaja i energetike.

Prema međunarodnoj energetskoj agenciji (IEA), tražnja za benzinom i naftom u Kini pada. Procene ukazuju da će upotreba benzina biti 2025. manja za 6,4 posto nego na vrhuncu 2021. Dizel, čija je potrošnja kulminirala 2019, padaće između 2023. i 2030. tempom od 3-5 posto godišnje. Taj trend je sve jači, zahvaljujući rastućoj popularnosti elektromobila i teških teretnih vozila na tečni gas (LNG).

U 2024. potražnja za benzinom i naftom činila je svega 44 osto ukupne kineske potrošnje nafte, što je izraziti pad sa 51 posto u 2018. To znači da klasična goriva u saobraćaju gube na značaju što ima uticaja ne samo na domaće tržište nego i na globalne cene nafte.

Kina je dugo bila ključni igrač na globalnom tržištu nafte i 2023. je učestovala sa 16 posto u svetskoj potrošnji nafte. Rast tražnje, ipak, usporava što je izazov za velike naftne kompanije.

Od 2011. do 2023. kineski kapacitet u rafinerijama je porastao za 42 posto tj na 18,5 miliona barela dnevno što je stvorilo prevelike kapacitete za preradu nafte u vreme usporenog ekonomskog rasta. Peking je zato postavio granicu rafinerijskog kapaciteta na 20 miliona barela dnevno, kako bi se ograničile neefektivne rafinerije. 

No, u jednoj stvari Kina, međutim, zauzima jedinstveno mesto u poređenju s drugim ekonomijama. Elektromobili već sada u ovoj zemlji čine 10 posto svih vozila na putevima. A do 2040. planirano je da ih bude - 100 posto. Poređenja radi, u SAD elektromobili učestvuju sada u prodaji auta sa samo 10 posto. Ukratko, Kina sve ubedljivije dobija bitku u elektrifikaciji automobila.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...