KINA: REVOLUCIJA U GRADNJI - ROBOTI GRADE PUTEVE

ML

Zahvaljujući potpunoj robotizaciji gradilo se znatno brže i savršeno u pogledu kvaliteta
(ilustracija, Roboti rekonstruišu put Peking-Hongkong-Makao, https://yandex.ru/video/preview/8771895642384204148)

U Kini se već prilično dugo u gradnji objekata insistira na efikasnosti ali je ovih dana, kako javlja Hsinhua, u tome učinjen dosad najveći korak napred. Celih 158 kilometara autoputa Peking-Hongkong-Makao rekonstruisali su autonomni roboti, bez ijedne ljudske ruke! Korišćeni su precizni senzori, algoritmi... Zahvaljujući tome gradilo se znatno brže i savršeno u pogledu kvaliteta.

Roboti, naime, ne znaju za umor ni za gubljenje vremena. Na osnovu podataka iz dronova postavljan je asfalt s milimetarskom preciznošću. Tako građen put ima potpuno jednaku površinu i garantuje znatno duže trajanje, bez čestih opravki.

Da bi roboti mogli da rade, neophodno je da se ima savršeni pregled terena. To im omogućuju dronovi opremljeni kamerama koje slikaju stanje puta i analiziraju delove koje bi trebalo popraviti. Podaci iz drona se automatski prenose u sisteme upravljanja robotima koji, zahvaljujući tome, mogu da planiraju svaki svoj korak.

Dronovi istovremeno imaju i ulogu konrtolora kvaliteta. Snimaju detaljno gotove delove puteva i kontrolišu da li urađeno odgovara prethodno ustanovljenim parametrima. Ukoliko se ustanovi neko odstupanje sistem odmah reaguje i ispravlja nesravnalost. Rezultat svega ovoga jeste nesporni kvalitet.

Jedna od glavnih prednosti ovog projekta je neprestani rad. Robotima nisu potrebne pauze za jelo niti za spavanje i odmor. Mogu da rade 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. I sve to bez imalo smanjenog kvaliteta. Ovaj neprekidni rad omogućava realizaciju projekta u rekordno kratkom vremenu. Ograničenja saobraćaja zbog gradnje ili održavanja puteva su minimalna.

Bezbednost tokom rada je, takođe, neuporediva sa klasičnim merama. Na gradilištu nema nikakvih radnika koji bi mogli da se povrede. Roboti i dronovi su veoma smanjili rizike povreda na radu što ovaj projekt podiže na potpuno novi nivo bezbednosti.

Celi projekt donosi i znatne finansijske uštede. Mada nabavka i korišćenje ovih autonomnih mašina nije jevtina, ukupni troškovi su se pokazali nižim od korišćenja ljudske radne snage. A to, pre svega, zbog brzine i eliminacije grešaka koje radnici neminovno čine.

Građevinarstvo u svetu prati ovaj kineski eksperiment s velikim interesovanjem. Ukoliko se dokaže i na narednim projektima ovaj pristup može promeniti način na koji se u svetu gradi infrastruktura.

Ova revolucija u građevinarstvu nije slučajno počela u Kini koja odavno ne odgovara starim predrasudama o kineskoj privredi.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...