Veštačka inteligencija: Meta naočare mogu otkriti privatne podatke onih koje gledate
Projekat pod nazivom „I-KSRAI“ oslanja se na „sposobnost Meta povezanih naočara da emituju video snimke uživo na Instagramu“ da „koriste alate za prepoznavanje lica da bi momentalno saznali identitet, broj telefona i adresu“ nepoznatih ljudi
(ilustracija, Photo source: Dreamstime/Dolgachov)
Dva studenta sa Harvarda pokazala su da se korišćenjem Meta pametnih naočara i programa za prepoznavanje lica lako može doći do identiteta, adrese i drugih privatnih informacija o potpuno nepoznatim ljudima, prenosi pariski Kurie enternasional u pregledu štampe:
Špijuniranje dostupno svima
„Uznemirujuća demonstracija“ kombinovanih mogućnosti veštačke inteligencije (AI) i naočara Meta povezanih sa internetom, dvojice studenata sa Univerziteta Harvard, prenosi The Verge https://www.theverge.com/2024/10/2/24260262/ray-ban-meta-smart-glasses-doxxing-privacy .
Njihov projekat pod nazivom „I-KSRAI“ oslanja se na „sposobnost Meta povezanih naočara da emituju video snimke uživo na Instagramu“ da „koriste alate za prepoznavanje lica da bi momentalno saznali identitet, broj telefona i adresu“ nepoznatih ljudi.
„Najviše uznemiruje“, ocenjuje ovaj američki tehnološki medij, jeste to što „koriste aktuelne tehnologije dostupne najvećem broju ljudi, kao što su javne baze podataka ili povezane naočare Rejban Mete“, matične kompanije Fejsbuka. Špijuniranje dostupno svima, takoreći.
Zastrašujuće precizna tehnologija
AnhPhu Nguien i Caine Ardaifio razvili su AI program koji prati priliv povezanih Rejban naočara na Instagramu kako bi identifikovali lica, tražeći sve lične informacije dostupne na Internetu. Video koji su objavili na mrežama pokazuje obim ovog uređaja koji identifikuje studente u kampusu ili ljude na stanici metroa.
Neke države poput Kine koriste programe za prepoznavanje lica. Ova „zastrašujuće precizna“ tehnologija je, međutim, kritikovana zbog toga što očigledno ugrožava privatnost. Francuska, koja je odobrila eksperiment sa proširenim kamerama tokom Olimpijade, isključila je prepoznavanje lica. „Ono što je novo“ jeste da je ova „tehnologija povezana sa diskretnim potrošačkim uređajima kojima je lako pristupiti“.
„Distopijska budućnost“?
Dva studenta nemaju želju da se njihov program „zloupotrebi“, kažu oni u tekstu koji daje ključeve za brisanje privatnih podataka, na primer u pretraživačima obrnutih slika. Oni žele da „podignu svest da ovo nije distopijska budućnost“.
Metine pametne naočare „izgledaju kao bilo koji drugi par Rejban naočara“, što ih čini praktično neprimetnim na javnim mestima. One su svakako opremljene „svetlom za privatnost koje se automatski uključuje“ čim emitujete uživo ili snimite fotografiju.
Ali The Verge je „utvrdio da je ovo svetlo teško uočiti napolju pri jakom svetlu i da ljudi često ne primećuju da snimate. Meta se možda seća pravila koja se moraju poštovati u javnim prostorima, ali ništa ne sprečava vlasnika naočara da odluči da ne poštuje ´etiku´ povezanih uređaja“.