REVOLUCIJA: AMONIJAK-GORIVO BUDUĆNOSTI ZA AUTOMOBILE?

ML

Fabrike automobila kao što su japanska "Tojota" i kineski GAC, dokazuju da se ne radi o dalekoj nego o realnoj mogućnosti
(ilustracija, moguće je voziti automobil na amonijak, ali to još nije rasprostranjena praksa. Amonijak je istražen kao potencijalno alternativno gorivo za motore sa unutrašnjim sagorevanjem, zbog svoje sposobnosti da smanji emisije i poveća efikasnost goriva, foto, https://nh3fuelassociation.org/vp-content/uploads/2012/04/nh3truck01.jpeg?v=300)

Poslednjih godina automobilska industrija u svetu se sve više usmerava na traženje alternativnih goriva koja bi doprinela snižavanju emisija CO2 i održivom razvoju automobilskog saobraćaja. Hibridne, električne i vodonične tehnologije su u prvom planu i već se primenjuju u proizvodnji automobila. Ali, prema nekim nagoveštajima, amonijak bi mogao biti ono pravo i dugoročno rešenje za pogon automobila.

Jedan od glavnih igrača u tom istraživanju jeste japanski auto-gigant "Tojota" (Toyota), koji je u saradnji s kineskim partnerom GAC, kako piše japanska agencija Kjodo, razvio specijalni motor na amonijak. Taj motor je sposoban da razvije snagu od 163 konja što je uporedivo s klasičnim bezinskim motorima, ali prilikom spaljivanja amonijaka emituje se čak 90 posto manje C02.

Amonijak ima nekoliko prednosti koje ga mogu uzdići na poziciju revolucionarnog goriva. Njegova najveća prednost jeste velika energetska gustina i relativno niska cena. Amonijak je svima i svuda dostupan i njegova proizvodnja je veoma razvijena zbog korišćenja za đubriva u poljoprivredi. U auto-industriji bi mogao da postane, pre svega, dostupnija alternativa sadašnjim fosilnim gorivima, ukoliko se reše njegovi ekološki nedostaci. Naime, njegova proizvodnja sada je energetski složena i zahteva mnogo zemnog gasa što povećava emisije C02. Pored toga, treba rešiti probleme koje ima sa svojom toksičnošću i bezbednošću, jer je amonijak jako zapaljiv i eksplozivan, a pri manipulaciji potrebna je maksimalna opreznost i mere bezbednosti.

Mada se može činiti da je amonijak u auto-industriji sada tek u ranim fazama razvoja, istraživači intenzivno rade već nekoliko godina na poboljšanju njegove proizvodnje i primene. Jedno od rešenja može biti proizvodnja amonijaka pomoću elektrolize, koja bi mogla znatno smanjiti uticaj na životnu sredinu. Taj postupak bi omogućio proizvodnju amonijaka bez potrebe za fosilnim gorivima čime bi se bitno smanjila zavisnost od zemnog gasa i emisija CO2.

Ako bi se takva tehnlogija mogla uvesti u praksu, amonijak bi mogao igrati ključnu ulogu u razvoju budućih vozila. Ovo novo gorivo bi moglo biti i alternativa elektromobilima, pri čemu bi zadržao prednost motora sa unutrašnjim sagorevanjem na koje su korisnici navikli. EU planira, inače, da do 2035. donese potpunu zabranu motora sa unutrašnjim sagorevanjem.

Mada ćemo teško u bliskoj budućnosti videti na putevima vozila na amonijak, razvoj u ovom pravcu, prema ocenama analitičara, ne prestaje. Glavno pitanje ostaje da li će se naći način kako da se amonijak proizvodi u velikim količinama i to bezbedno i održivo. Razvoj u ovom smeru može doneti prelomne promene koje će uticati na čitavu automobilsku industriju.

Ukoliko naučnici reše probleme u vezi sa proizvodnjom i bezbednošću amonijaka, ovaj spoj azota i hidrogena će verovatno postati kandidat za pogonsko gorivo budućnosti.

Fabrike automobila kao što su "Tojota" i GAC, dokazuju da se ne radi o dalekoj nego o realnoj mogućnosti.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...