RUSKIM VOJNICIMA ZABRANJENA UPOTREBA MOBILNIH TELEFONA

M. Lazarević

Držanje uređaja koji vojnicima omogućuju da snimaju ili šalju videa, fotografije ili geolokacione podatke na internetu, zakon propisuje kao težak prestup za koji počinilac može dobiti odmah u jedinici, i bez vojnog suda, do 15 dana zatvora
(ilustracija, Ruskoj vojsci je zabranjeno korišćenje pametnih telefona i društvenih mreža u službi, foto - https://rg.ru/2019/02/19/gosduma-zapretila-voennym-smartfony-i-socseti-na-sluzhbe.html )

Ruski vojnici tokom vojnih operacija na ukrajinskom ratištu koristili su dosad neograničeno svoje lične mobilne telefone. Međutim, podaci koji se šalju iz njih postaju neretko laki plen za ukrajinsku armiju. Ruska državna duma (parlament) je zato nedavno, kako javlja TASS, usvojila zakon koji omogućuje oficirima da kažnjavaju vojnike zbog korišćenja na frontu ličnih elektronskih uređaja čak i bez vojnog suda.

Ova mera je, međutim, izazvala talas kritike koji se pojavio i u zvaničnim medijima...

Neki na frontu već primenjuje ove mere

"Zakon je usmeren na osiguranje bezbednosti vojnog personala i jedinica", obrazložio je agenciji predsednik Odbora Državne dume za odbranu Andrej Kartapolov.

Zakon zabranjuje držanje uređaja koji vojnicima omogućuju da snimaju ili šalju videa, fotografije ili geolokacione podatke na internetu, kao težak prestup za koji počinilac može dobiti odmah u jedinici, i bez vojnog suda, do 15 dana zatvora. Zabranjuje se, takođe, slanje izvan jedinice bilo kakve informacije koja bi se mogla koristiti za identifikaciju ruskih vojnika i njihovih lokacija.

Mera bi teoretski trebalo da stupi na snagu 60 dana po objavljivanju zakona, ali neki oficiri na frontu su već počeli da primenjuju ove mere. "Jedan od objavljenih videa pokazuje telefone, prikačene na drvetu. Na drugima su elektronski uređaji, koji pripadaju ruskim vojnicima, pribijeni na drvenoj dasci", opisuje TASS.

Obe strane koriste mobilne telefone za identifikaciju ciljeva

Usvajanje zakona usledilo je posle informacija da se ruska armija na frontu suočava s rekordnim gubicima (Ministarstvo za odbranu V. Britanije je procenilo da u poslednja dva meseca ruska vojska gubi svaki dan oko hiljadu vojnika).     

"Ruski vojni blogeri tvrde da se pripadnici ruskih oružanih snaga izrazito oslanjaju na svoje lične uređaje prilikom međusobne komunikacije s tobdžijama i operatorima dronova, kao i pri navigaciji u prednjim linijama i u koordinaciji između jedinica", stoji u izveštaju američkog Instituta za studije ratova (ISF).  

Mark Kansian (Kancian), bezbednosni ekspert, inače, penzionisani pukovnik američke mornarice, izjavio je vebu Biznis insajder (Business Insider) da je nabolje u komunikaciji na terenu koristiti specijalne visoko obezbeđene vojne sisteme. Takva mogućnost je prilično skupa, dok mobilni telefon ima svako pa je zato, uprkos velikom riziku, i dalje privlačna varijanta. I u takvom slučaju na raspolaganju su šifrirane aplikacije ali vojnici su ne retko u svemu neobazrivi. To se odnosi, prema ovom ekspertu, i na ukrajinsku vojsku.  

"Prema ruskim i zapadnim stručnjacima, obe strane u ratu u Ukrajini koriste mobilne telefone za identifikaciju ciljeva - posredničkim praćenjem izvora signala, ili posredništvom fotografija ili vesti poslatih sa tog uređaja", zaključio je Rojters.

Talas kritika

U Rusiji se ova tema pojavila još krajem 2022, odnosno početkom 2023, kada su rakete himars pogodile rusku kasarnu u Makijivci tj u delu Ukrajine koji je tada zauzela ruska vojska. Naime, prema ruskim istražiteljima, upravo masovno korišćenje mobilnih telefona kod ruskih vojnika je Ukrajincima omogučilo da lociraju ciljeve za gađanje. Tada je u kratkom vremenu, prema ruskim izvorima, poginulo 89 vojnika, dok su Ukrajinci tvrdili da je poginulo čak više stotina Rusa.   

Nove mere su u Rusiji izazvale otpor, čak i kod onih koji svesrdno podržavaju rusku invaziju. Među ruskim vojnim blogerima podigao se ovim povodom čitav talas kritika. Izvesni Jegor Guzenko, poznatiji pod pseudonimom Trinadsatyj, na društvenoj mreži Telegram, upozorio je da se na uređaje, pripojene na internet, "oslanja čitava vojska, uglavnom, mladi, a to ne mogu razumeti glupaci."  

Kritika se, ipak, pojavila i u zvaničnim medijima.

"Takva naređenja nije dobro sprovoditi silom", zaključila je ovim povodom vojni ekspert izvesna Jevgenija Mihajlova. Kako bi se reklo, značaj mobilnih telefona se ne sme potceniti...

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...