Svetski mediji: Ilon Mask, glavni propagator konzervativne revolucije
Pozvan da zauzme ključnu poziciju u novoj Trampovoj administraciji, tehnološki magnat je, ne čekajući inauguraciju 20. januara, krenuo da proširuje vođenje kulturne bitke na Evropu i Kanadu. Međunarodna štampa pokušava da identifikuje razloge iznenadnog pomeranja udesno najbogatijeg čoveka na svetu. I njegove prave namere - prenosi Kurie enternasional
(ilustracija, Donald Tramp sa Ilonom Maskom, Tulsi Gabard, Robertom Frensisom Kenedijem mlađim i Majkom Džonsonom, 16. novembra 2024. foto https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trump_UFC_2024_04.jpg, author Office of Speaker Mike Johnson)
"Više volim da se držim van politike."
“Samo tri godine su protekle od ove izjave Elona Maska, date na Tviteru, do njegovog imenovanja na čelu novog američkog ministarstva za vladinu efikasnost. U međuvremenu, multimilijarder, koji se nalazi na čelu šest kompanija, uključujući Teslu i SpaceX, promenio je svoje namere, stavljajući svu svoju finansijsku moć i slavu u službu reizbora Donalda Trampa.
Sa 53 godine, najbogatiji čovek na planeti „otelotvorenje je koncentracije bogatstva koja nas vraća u feudalni svet gospodara i prinčeva“, navodi londonski sajt Unherd (https://unherd.com/2025/01/elon-musk-neo-feudal-prince/?tl_inbound=1&tl_groups[0]=18743&tl_period_type=3&utm_source=UnHerd+Today&utm_campaign=659d706bfa-EMAIL_CAMPAIGN_2025_01_08_09_57&utm_medium=email&utm_term=0_79fd0df946-659d706bfa-34778949).
I upravo su odluke takvog princa izmenile odnos snaga na prošlim izborima: nakon što je kupio Tviter (sadaX) 2022. godine, pretvorivši ga u laboratoriju za njegovu maksimalističku koncepciju slobode izražavanja. „On je pokrenuo lančanu reakciju koja je navela druge tehnološke prinčeve da stanu na stranu Donalda Trampa. Najnoviji primer: Mark Zakerberg, angažovan u nizu reformi u okviru Meta grupe (Facebook, Instagram, WhatsUp) koje će se verovatno svideti novoizabranom predsedniku.
„Nekadašnji pristalica Baraka Obame, Musk je polako skrenuo udesno“, navodi britanski list Tajms (https://www.thetimes.com/life-style/celebrity/article/why-elon-musk-disrupting-politics-3h39nrc2b) u članku posvećenom karijeri tehnološkog magnata.
Zašto? Čini se da nikakvo objašnjenje ne zadovoljava međunarodnu štampu. Ali hipoteza ima mnogo.
U Madridu, El Pais (https://elpais.com/opinion/2025-01-09/el-camino-hacia-el-poder-segun-elon-musk.html?event_log=oklogin) govori o njegovom oportunizmu sa ekspanzionističkim ciljevima „u potrazi za jeftinom radnom snagom, poreskim olakšicama i manje regulative“.
Za The Dejli Telegraf (https://www.telegraph.co.uk/news/2025/01/08/elon-musk-obsession-uk-race-issues/ ) razlog za promenu Maskovog mišljenja je lične prirode: reč je o promeni pola jednog od njegovih dvanaestoro djece 2022. godine, kojeg je, prema Maskovim rečima, ubio vokizam (wokeisme).
„Da bismo razumeli stavove Ilona Maska, potrebno je samo videti njegovo žestoko protivljenje onome što on naziva „virusom vokizma“. Toje opsesija koja izgleda prevladava nad svim njegovim drugim idejama i koja strukturira njegovo političko razmišljanje.”
Mask, koji je 2023. objavio svoju želju da vidi „sva ljudska bića kako žive srećno, bez obzira na boju kože ili veru“, sada takođe izgleda opsednut rasnim i verskim pitanjima. Tragovi detinjstva provedenog u rodnoj Južnoj Africi, u jeku aparthejda, ne objašnjavaju sve, uverava Dejli telegraf.
Uostalom za Ilona Maska se kaže da je „napustio zemlju upravo da bi izbegao vojnu službu, što je sinonim za podršku sistemu rasne segregacije“. Prema pisanju britanskog konzervativnog lista, njegove izjave "u suštini ciljaju na zapadno društvo koje je u njegovim očima previše liberalno i previše tolerantno, čija je dekadencija odgovorna za većinu današnjih problema".
„Princ“ sada širi na druga mesta ovu kulturnu bitku koja je sa ponovnim izborom Donalda Trampa dobijena u Sjedinjenim Državam.
„Opijan isparenjima moći“, prema Tajmsu, Ilon Mask pokušava da proširi konzervativnu internacionalu kroz provokativne postove koje deli uz stimulativnu pomoć algoritma sa 211 miliona pratilaca na mreži X.
Ilon Musk poziva na raspuštanje parlamenta u Velikoj Britaniji, zatvaranje premijera laburista Keira Starmera, i oslobađanje ekstremnog desničara Tomija Robinsona koji je prošlog oktobra dospeo iza rešetaka zbog nepoštovanja suda. U Nemačkoj dao je podršku krajnje desničarskoj stranci Alternativa za Nemačku (AfD), u kolumni objavljenoj u listu Die Velt, što je uzdrmalo kampanju za parlamentarne izbore 23. februara, kao i njegov jednosatni razgovor sa liderom AfD-a.
U Kanadi „koristi svoju platformu da bi objavljivao hvalospeve populističkom konzervativcu Pjeru Poljevreu“, dodaje Vašington post. Početkom ove godine, Ilon Musk je odlučio da „upotrebi svu svoju moć na međunarodnoj političkoj sceni“, upozorava američki dnevnik.
„Ovim se izoštrava još jedan aspekt novog feudalnog poretka“, kaže Unherd. “Postmoderni veliki vojvoda sa američkim pasošem i bogatstvom većim od BDP Finske odlučio je da testira svoju političku moć protiv demokratski izabranih vlada“.