POVLAČENJE AMERIČKIH VOJNIKA IZ EVROPE?
Ako bi Tramp prihvatio ovakav predlog, to bi povećalo bojazni da SAD napuštaju svoje dugogodišnje evropske saveznike
(Ilustracija, Padobranci američke vojske 82. vazdušno-desantne divizije idu prema svojim avionima na aerodromu „Papske vojske“ (Pope Army Airfield) u Severnoj Karolini, 8. februara 2022, fotografija američke vojske Sgt. Hunter Garcia)

Adminstracija Donalda Trampa (Trump) razmatra povlačenje iz Evrope 10 hiljada vojnika, koje je tamo, radi pojačanja istočnog krila NATO, na početku rata u Ukrajini poslao prethodni predsednik Džoe Bajden (Joe Biden). O tome informiše tv stanica EnBiSi (NBC), pozivajući se na šest visokih američkih i evropskih funkcionera.
Posle izbijanja rata u Ukrajini, Bajden je poslao radi pojačanja istočnog krila NATO 20.000 vojnika u Poljsku i Rumuniju. Prema većini američkih predstavnika, Tramp bi mogao da povuče čak polovinu njih, piše NBC, s tim da zasad još nije rešeno koliko bi vojnika SAD u okviru tog plana, zaista povukle.
Set Džons (Seth Jones), potpredsednik Centra za strategijske i međunarodne studije, izjavio je da Rusi "procenjuju smanjenje broja američkih vojnika kao slabljenje zastrašivanja, što će pojačati njihovu nameru da se mešaju u događanja u Evropi". Skeptički se o mogućem povlačenju američke vojske iz Evrope, izrazio i republikanski senator Rodžer Viker (Roger Wicker), predsednik Obora za oružane snage.
"Neki smatraju da je došlo vreme da se drastično smanji naša vojna prisutnost u Evropi. Nisam spokojan zbog tih duboko pogrešnih i opasnih stavova nekih službenika na srednjem nivou u Ministarsvu odbrane", rekao je Viker.
Ako bi Tramp prihvatio ovakav predlog, o kome se govori unutar Pentagona, to bi povećalo bojazni da SAD napuštaju svoje dugogodišnje evropske saveznike. Još pre toga dnevnik Telegraf (The Telegraph) je objavio da Tramp razmatra premeštanje oko 10 hiljada vojnika iz Nemačke u prorusku Mađarsku. NBC je, štaviše, polovinom prošlog meseca objavio informaciju da Tramp hoće da se odrekne komandovanja NATO snagama u Evropi.
Trampova administracija jasno najavljuje da hoće da se Evropa više stara za svoju odbranu. Ministar odbrane Pete Hegseth je u februaru izjavio da SAD hoće više da se usmere na obezbeđenje svoje južne granice sa Meksikom.
SAD imaju u Evropi oko 100 hiljada vojnika. Najviše njih je u Nemačkoj, oko 35 hiljada, oko 20 hiljada ih je ukupno u Poljskoj i Rumuniji. Oko 40.000 je razmešteno u Baltiku, Ujedinjenom Kraljevstvu, Italiji i ostalim zemljama.