PS Saveta Evrope o Balkanu i Srednjoj Evropi: Beograd i Budimpešta pod kišobranom evropske desnice

Nataša Jokić, Strazbur

U raspravi u PS Saveta Evrope potvrdilo se još jednom da su Beograd i Budimpešta na meti kritika evropskih levih stranaka i političkih snaga, ali i da su zaštićene ispod “kišobrana” evropske desnice, uključujući i krajnju desnicu
(ilustracija, Jorgos Papandreu (Grčka) otvorio je sinoć debatu o „Protestima i mitinzima na Zapadnom Balkanu i Centralnoj Evropi“, foto https://pace.coe.int/en/news/9844/current-affairs-debate-on-the-protests-and-rallies-in-the-western-balkans-and-central-europe-)

U Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, koja na plenarnom zasedanju svaka tri meseca u Strazburu okuplja parlamentarne delegacije iz 46 država članica Saveta Evrope među kojima je i Srbija, održana je pod tačkom “aktuelna debata” rasprava - bez obavezujuće rezolucije -  na temu “Protesti i okupljanja na zapadnom Balkanu i u srednjoj Evropi”, umesto - kao što je bilo prvobitno predloženo - o temi: “Protesti u Srbiji i situacija na Balkanu”.

Preimenovanje teme

Kako saznajemo, tema je izmenjena na inicijativu brojčano najjače političke grupe desnog centra Evropske narodne partije (EPP) čiji je član i Srpska napredna stranka.

Na sličan način je nedavno preglasavanjem odbačen predlog da protesti u Srbiji budu stavljeni na dnevni red plenarnog zasedanja Evropskog parlamenta (27 država EU) kada su se EPP (desni centar) i krajnja desnica tome suprotstavili.

Aludirajući na to, nemački poslanik Aleks Šefer ukazao je sa nezadovoljstvom na ovu politiku porodične solidarnosti unutar političkih grupa. U debati u PS Saveta Evrope potvrdilo se još jednom da su Beograd i Budimpešta na meti kritika evropskih levih stranaka i političkih snaga, ali i da su zaštićeni ispod “kišobrana” evropske desnice, uključujući i krajnju desnicu.

Socijalisti i ostali levičari za proteste u Srbiji i protiv Orbana

Rasprava o zapadnom Balkanu i srednjoj Evropi u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope održana je na inicijativu grčkog poslanika, socijaliste Andreasa Papandreua koji je u uvodnoj reči, u ulozi izvestioca, konstatovao da “građani protestuju od Sofije do Beograda i Bratislave, Skoplja, Instanbula i Atine … demonstrirajući “za dostojanstvo i demokratiju”.

On se posebno osvrnuo na proteste u Srbiji, ocenio je - između ostalog - da studenti u Srbiji kao i građani koji ih podržavaju “žele vladu koja poštuje pravnu državu”. On je izričito pozvao na podršku “onima koji dolaze na biciklima” to jest studenata iz Srbije, dodavši da oni predstavljaju nadu.

Što se tiče Mađarske, Papandreu je poručio da je borba protiv LGBT i NVO “samo fasada”, a da je u pitanju zapravo briga da se ostane na vlasti.

U nastavku rasprave u kojoj je učestvovalo 25 poslanika, od kojih čak sedam iz Srbije, uočljivo je bilo da su socijalisti i poslanici sa levice podržavali proteste u Srbiji i oštro kritikovali Orbanovu vladu u Mađarskoj, evocirali su navodnu upotrebu “zvučnog topa” 15. marta u Beogradu i govorili o “represiji” u Mađarskoj.

Argumente ovih kritičara ponavljali su i mađarski i srpski poslanici iz opozicije u svojim zemljama kao, recimo, mađarski socijalista Đerđeli Arato ili Đorđe Stankovic iz Narodnog pokreta Srbije ili Vladimir Đorđevic iz koalicije NADA.

Za prava dece, prava na nastavu i na slobodno kretanje

Mađarski poslanici Ištvan Holik i Zolt Nemet, iz vladajuće partije Fides, tvrdili su da se njihova vlada bori protiv “vok revolucije”, slično kao SAD. Holik je rekao da je između prava dece i prava na demonstracije - u ovom slučaju gej prajda - pravo dece prioritetno.

Predsednica srpske poslaničke delegacije Biljana Pantić Pilja, iz Srpske napredne stranke, kao i njena koleginica iz Saveza Vojvođanskih Mađara Elvira Kovač, ocenile su da poštovanje prava na proteste ne može da ugrožava pravo na nastavu i pravo na kretanje. Pantić Pilja je iznela mišljenje da blokada u Srbiji još traje zbog pokušaja rušenja vlade na ulici.  

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...