KINESKI ODGOVOR TRAMPU: POOŠTREN IZVOZ RETKIH METALA

ML

Od 17 retkih metala Kina objavila pojačanu kontrolu za sedam. Posle uvođenja sličnih mera za druge metale njihov izvoz će se smanjiti na nulu, jer izvoznicima treba vremena da dobiju potrebne sertifikate
(ilustracija, logo CITIC Securities Co. Ltd., kineske investicione banke, koja nudi usluge u oblasti osiguranja, istraživanja, posredovanja, upravljanja imovinom i savetovanja o investicijama. CITIC Securities je osnovana 1995. godine sa sedištem u Šenženu, provincija Guangdong, foto, https://www.citics.com.hk/en/)

Peking pooštrava kontrolu izvoza retkih metala koji su važna sirovina prilikom proizvodnje elektronskih delova, lasera i magneta. Kako upozorava agencija Blumberg, (Blomberg), Kina pregovara i o drugim merama za podršku ekonomiji kako bi se sučelila sa uticajem Trampovih carina.

Ova zemlja je objavila pooštravanje izvoza sedam vrsta retkih metala, među kojima su, na primer, scandium, yttrijum i samarium. Mada nazive ovih metala velika većina ljudi čuje po prvi put, oni imaju već danas ogromnu primenu. Koriste se u proizvodnji električnih i elekronskih delova, lasera, stakla, magnetskih materijala i u raznim industrijskim procesima. Najveća azijska ekonomija učestvuje sa 70 posto u svetskoj produkciji retkih metala i mogla bi, kad bi htela, da izrazito naruši lanac isporuka pri proizvodnji vrhunske elektronike, upozorila je agencija Blumberg. Kontrola Pekinga nad ovim retkim sirovinama već duže vreme se uzima kao potencijalno geopolitičko oružje.

"Nove kontrole mogu još više ograničiti globalne isporuke", navodi se u analizi kompanije "Citic Securities". Ovom politikom Kina brani svoje nacionalne interese i pojačava strategijsku vrednost investicija u industriji retkih metala, takođe piše u ovom izveštaju.

Pojačanje ovih kontrola ne znači potpunu zabranu njihovog izvoza nego će sve isporuke u inostranstvo prolaziti kroz strožije provere - ko te sirovine kupuje i zašto.

Posle uvođenja sličnih kontrola i kod drugih metala njihov izvoz će se smanjiti na nulu, jer izvoznicim treba vremena da dobiju sve potrebne sertifikate.

Vrsta retkih metala ima, inače, čak 17. Kina je pooštrila kontrolu kod tih manje rasprostranjenih...

Ranije su se ovi metali vadili, na primer, u Kaliforniji, ali danas je najveći isporučilac upravo Kina. Značajna nalazišta ima i Grenland koji je zato jedan od razloga velikog američkog interesovanja. Ostala ležišta retkih metala, prema serveru BiBiSi-ja (BBC), nalaze se na teritoriji Ukrajine s kojom su SAD sklopile sporazum o eksploataciji ovih ruda. Deo ovih ležišta je na teritoriji koju kontroliše Rusija.

Dodajmo svemu tome da ih ima ih i u zapadnoj Srbiji ali je pitanje da li će se ikad eksploatisati iz ekoloških i političkih razloga.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...