Posle pretresa u Trampovoj rezidenciji: “Bauk novog građanskog rata“ u SAD

priredila N.J.

„Da li sve ovo ima smisla“, pita sajt "Atlantiko" nakon racije FBI-a na rezidenciju Donalda Trampa 8. avgusta na Floridi. Za američki magazin, privođenje bivšeg predsednika pravdi „moglo bi imati strašne posledice“

“Ako je Donald Tramp zaista prekršio zakon, pre nego što je napustio Belu kuću, trebalo bi da bude tretiran kao bilo koji drugi osumnjičeni kriminalac. Kao što je (predsednik SAD) Džon Adams jednom rekao: našu vladu čine zakoni, a ne ljudi. Niko, čak ni bivši predsednik, nije iznad zakona.

Pa zašto sam se onda osećao tako neprijatno nakon racije FBI na Trampovu rezidenciju Mar-a-Lago u medijima?

Zato što se Sjedinjene Države kreću ka nivou političkog nasilja kakav nije viđen od građanskog rata. Da biste se u to uverili, dovoljno je da posetite fizička mesta i virtuelne prostore gde se okupljaju desničarski birači. Šou oružja, ultrakonzervativna crkva... Proročanstva o sudnjem danu su sveprisutna – i zastrašujuća.

Atlantic-s

Običan dan ili istorijska prekretnica?

Svuda gde sam čuo scenarije predstojećeg sukoba, sva predviđanja su bila zasnovana na istom pokretaču: strašnoj zloupotrebi moći, obično od strane demokrata koji bi koristili vladine agencije kao oružje protiv svojih političkih protivnika. Svaki put sam odlazio sa ovih mesta misleći da bi, da su Sjedinjene Države bure baruta, i najmanji eksces od strane vlade – bilo da je to dokazano ili da je jednostavno percipiran kao takav – bio dovoljan da ga zapali.

Bilo bi primamljivo poverovati da je 6. januar 2021. bio samo još jedan dan u istoriji našeg naroda. Bilo bi ohrabrujuće posmatrati događaje tog dana – predsednik koji ohrabruje razjarenu rulju da napadne zgradu Kapitola u nadi da će poništiti ishod slobodnih i poštenih izbora – jednostavno kao rezultat neviđenog gomilanja okolnosti.

Ali možda bi ovaj 6. januar pre trebalo da smatramo početkom novog poglavlja u našoj istoriji.

Preteća retorika

Vredi podsetiti da je tokom kampanje 2016. Donald Tramp, koji je dugo tvrdio da je žrtva političkog progona, zapretio da će zatvoriti svoju suparnicu Hilari Klinton kad dođe na vlast i da je uživao slušajući kako njegovi sledbenici skandiraju "Zatvorite je!" tokom svojih sastanaka širom zemlje.

Tokom ove kampanje prvi put sam čuo kako građani tiho razgovaraju o mogućnosti građanskog rata. U oktobru sam razgovarao sa izvesnim Li Staufaherom, 65-godišnjim veteranom mornarice, na marginama sastanka podrške Trampu u Arizoni.

„Ova zemlja propada pred mojim očima, a Amerika koju sam voleo, gde se poštovao zakon i red, postepeno se pretvara u državu u kojoj su neki ljudi iznad zakona“, rekao mi je. „Hilari Klinton je iznad zakona, ilegalni imigranti su iznad zakona. Sudije su prestale da sprovode pravila koja ne odobravaju.“ Zatim mi je govorio o Demokratskoj stranci:

„Žele da nas pretvore u komunističku zemlju. Dok sam ja živ, to se nikada neće dogoditi.”

Strah od političke odmazde

Nakon izbora Donalda Trampa, retorika je na neko vreme malo smekšala. Zatim je usledila istraga specijalnog tužioca Roberta Milera o sumnji na rusko mešanje i dosluh sa Moskvom tokom predsedničke kampanje. A posle toga, prvo suđenje za opoziv predsednika.

Kada je počela kampanja za njegov reizbor, Tramp je već stvarao imidž predsednika ratnika, angažovanog na prvoj liniji borbe između poštenih patriotskih Amerikanaca i „države u državi“ koju predvodi banda nasilnika koji teže samo jednom: da nametnu konformizam i ućutkaju neslaganja.

Događaji od 6. januara bili su predvidljivi, s obzirom na pohlepu sa kojom su republikanski lideri podsticali strahove i paranoju svojih birača. I upravo takav stav one od 8. avgusta čini tako opasnim.

„Obamin FBI je počeo da špijunira Donalda Trampa kada je on bio kandidat“, rekla je senatorka iz Tenesija Marša Blekbrn na Tviteru. „I ako to mogu da urade Trampu, neće im smetati!“

„Ako to mogu da urade bivšem predsedniku, zamislite šta mogu da urade vama“, tvitovao je Republički pravni komitet u Predstavničkom domu. „Poreska uprava vas juri. Ministarstvo pravde vas traži. FBI te juri. U Americi Džoa Bajdena niko nije poštedjen političke odmazde“.

Lider konzervativnog Predstavničkog doma Kevin Makarti gotovo je zapretio Ministarstvu pravde osvetničkom akcijom kada njegova stranka ove jeseni povrati većinu u skupštini. Gotovo je izvesno da će biti otvorene istrage protiv predsednika Bajdena i njegovog sina Hantera. Sada se postavlja pitanje dokle će želja za Trampovom  osvetom gurnuti konzervativne članove Kongresa da love i najmanju manu u okruženju aktuelnog predsednika i njegove administracije.

Podela američke unije?

Pod pretpostavkom da će Donald Tramp biti kandidat 2024. godine, ulozi su još veći. Ako Bajden — ili bilo koji drugi demokrata — pobedi, republikanci će videti samo još jedan razlog da ne prihvate taj ishod. A ako Tramp pobedi, on i njegove najlojalnije pristalice krenuće u veliku čistku Ministarstva pravde, obaveštajnih službi i drugih vitalnih institucija savezne vlade. Zapravo, čini se da je upravo to pravac u kom se krećemo.

„Bajden se igra vatrom koristeći administrativne parnice kako bi pokrenuo Ministarstvo pravde da bude za petama verovatnog budućeg kandidata, tvitovao je Marko Rubio, senator sa Floride.

U ovim vremenima neizvesnosti može izgledati lako kladiti se na novi građanski rat, poput reprize 1861. Ipak, mnogi Amerikanci očigledno razmišljaju o tome. Prošle godine, anketa je pokazala da većina Trampovih glasača (52%) i značajna manjina birača Bajdena (41%) u velikoj većini ili donekle podržavaju ideju da se konzervativne i demokratske države odvoje od unije i formiraju dve različite zemlje. Druga anketa je pokazala da jedna trećina Amerikanaca veruje da je upotreba nasilja protiv vlade opravdana.

Ne znamo tačno šta je FBI tražio u Mar-a-Lagu. Ne znamo šta je tamo našao. Međutim, moramo priznati da bi izvođenje Trampa pred sudiju moglo imati strašne posledice.

Da li sve ovo ima smisla i od koristi je? Donosioci odluka u ovoj zemlji ocenili da ima. Možemo se samo nadati da nisu pogrešili”.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...