Evropa uvozi rekordne količine tečnog gasa iz Rusije
U evropske luke u 2024. godini, prema britanskom listu Gardian (The Guardian), stigle su lađe koje su dovezle 17,8 miliona tona ruskog LNG-a, tj tečnog gasa. To je dva miliona više nego 2023.
(ilustracija, „Lng rivers“, brod za prevoz tečnog gasa stiže u luku Brest u Bretanji, Francuska , foto By Pline - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=900431)
Samo nekoliko dana posle Nove godine Ukrajina je zaustavila tranzit zemnog gasa iz Rusije u Evropu, saopštila je norveška kompanija "Ristad Enerdži" (Rystad Energy"). A onda, par dana potom, ista norveška kompanija objavila je da su evropske zemlje pokupovale rekordne količine ruskog tečnog gasa (LNG).
U evropske luke u 2024, prema britanskom listu Gardian (The Guardian), stigle su lađe koje su prevezle 17,8 miliona tona ruskog LNG-a, tj tečnog gasa. To je dva miliona više nego 2023. LNG, posle vraćanja u gasno stanje je povećao obim čak 600 puta, pa je tako ovaj uvoz iz Rusije iznosio 10,7 milijardi kubika gasa!
Evropa je tako zaista od početka rata u Ukrajini znatno snizila uvoz ruskog gasa cevima, ali kupuje stalno sve više ruski LNG.
Rusija je tako, prema ovom listu, preskočila Katar na poziciji drugog najvećeg svetskog isporučioca gasa, odmah posle SAD. Lane je izvezla u Evropu cevima 49,5 milijarde kubika ruskog gasa i 24,2 milijarde u tečnoj formi brodovima.
"Uzrok rasta je prilično jednostavan, ruski LNG se u odnosu na ostale isporučioce - nudi jevtinije. Bez obzira na sankcije na ovu robu firme se upravljaju prema svom interesu i kupuju sve veće količine gasa od najjevtinijeg isporučioca", objašnjava analitičar kompanije Crea Vaibhav Raghunandan.
Za razliku od ruske nafte i uglja, na plin se ne odnosi embargo Evropske unije.