Nemačka zabranila svojim pristaništima da primaju ruske isporuke LNG

ML

Fajnešnel tajms ukazuje da, dok su SAD i V. Britanija zabranile uvoz ruskog LNG-a, članovi EU nastavljaju sa uvozom ovog goriva
(ilustracija, nemački LNG terminal u Brunsbutelu - zabranjen za brodove sa ruskim smrznutim tečnim gasom)

Nemačka vlada naložila je državnim upravnicima pristanišnih terminala za uvoz gasa da odbijaju bilo kakav ruski teret sa tečnim gasom (LNG). To je učinjeno, kako javlja agencija DPA, pošto je Ministarstvo privrede saznalo za planove isporuka tog gasa do jednog terminala.

U dopisu iz oktobra, u koji je imao uvid dnevnik Fajnešnel tajms (The Financial Times-FT), nemačko Ministarstvo privrede "instruira" kompaniju "Dojče Enerdži Terminal" (Deutsche Energy Terminal) da "ubuduće ne bi tebalo da prima isporuke ruskog LNG". To se dogodilo pošto je ova kompanja informisala vladu da njen terminal u Brunsbutelu (Brunsbuttelu) u nedelju treba da primi ruski teret.

Svojim nalogom ovo ministarstvo, kako kaže, "brani interese svoje zemlje". Istovremeno, pozvalo je kupce da "sve dok ne stigne drugačiji nalog, isporuke LNG treba odbijati".

Nemačka, pre početka rata u Ukrajini februara 2022, bila je najveći evropski kupac ruskog gasa.

Nemačko ministarstvo je u svom pomenutom nalogu saopštilo, takođe, da "ukoliko bi dozvolilo ruske isporuke, time bi pogazilo sami smisao terminala, koji je izgrađen s ciljem da se Nemačka izbavi od zavinosti od ruskog gasa".

FT, međutim, ukazuje da, dok su SAD i V. Britanija zabranili uvoz ruskog LNG-a, članovi EU nastavljaju sa uvozom ovog goriva. Prema konsalting kompaniji Kepler, koja prati ovaj sektor, oko 20 procenata potrošenog LNG potiče upravo iz Rusije.

Većina ruskog LNG-a putuje u Francusku, Španiju i Belgiju na osnovu dugoročnih ugovora, o kojima kompanije-učesnice kažu da se iz njih ne može izvoditi zaključak da se može zabraniti uvoz - sve dok EU ne donese potpunu zabranu.

Nemačka energetska grupa „Sefe“ ima dugoročni ugovor o isporukama LNG-a iz ruskog izvoznog sistema Jamal, ali je, prema kompaniji Kepler, usmerila skoro sve svoje isporuke do uvoznog centra u Francuskoj. LNG se tamo ponovo vraća u gasno stanje i potom usmerava u pripojeni evropski gasni sistem. Nemačka na taj način dobija gas od Francuske još od 2022. godine.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...