Šta posle prestanka isporuka ruskog gasa kroz Ukrajinu?

ML

Cene zemnog gasa na veliko kreću se poslednjih meseci oko 40 evra za megavatsat (MWh). Neki stručnjaci upozoravaju, međutim, da će cene rasti i to, pre svega, zbog planiranog okončanja toka ruskog gasa kroz Ukrajinu
(ilustracija, Što se tiče čeških isporučilaca, oni se uglavnom, prema nacionalnoj agenciji ČTK, snabdevaju iz Nemačke, foto https://stalingrad.life/news/chekhiya-ne-budet-platit-gazpromu-za-gaz-v-rublyakh/)

Od Nove godine, kako najavljuje češka agencija ČTK, prestaće isporuke ruskog gasa preko Ukrajine. Države, koje dobijaju gas sa Istoka, zameniće ih isporukama iz drugih država. Prema šefu Češkog gasnog saveza Josefa Kotrbe, ipak, ne preti nikakav dramatični porast cena...

Cene zemnog gasa na veliko kreću se poslednjih meseci oko 40 evra za megavatsat (MWh). Neki stručnjaci upozoravaju, međutim, da će cene rasti i to, pre svega, zbog planiranog okončanja toka ruskog gasa kroz Ukrajinu.

Prema generalnom direktoru Češkog gasnog saveza Josefa Kotrbe, nije sasvim sigurno da će prestati ove isporuke. Ukoliko bi se to dogodilo, sigurno je da bi krivulja cena krenula na gore...

"Neće to biti odmah jer su u Evropi rezervoari puni", objasnio je Kotrba.

Što se tiče Češke, rezervoari su puni sa više od 90 posto. Trgovci su kupili gas unapred, kako bi za ovu sezonu grejanja imali obezbeđeni gas. "Videćemo da li će se i koliko izraziti ova promena s isporukama gasa iz Rusije preko Ukrajine. No, sigunost nam za svaki slučaj daju pripremljene rezerve", dodao je on.

Od početka rata u Ukrajini Evropa je izgradila flotilu terminala na tečni gas (LNG) koje uvozi preko mora. Trgovanje s njim je globalno, glad za sirovinama je velika. Sve se to izražava kroz cenu gasa.

"Čim se negde nešto desi s gasom, lađe odmah menjaju smer plovidbe i otplove tamo gde su cene više. To je likvidno i duboko tržište pa u trenutku kada počne glad za gasom veoma brzo se to oseti u evropskoj trgovini na veliko.“

Što se tiče čeških isporučilaca, oni se uglavnom, prema nacionalnoj agenciji ČTK, snabdevaju iz Nemačke, mada pomno prate kretanja na celom tržištu. Oni, inače, uglavnom, predviđaju da će cena porasti na 50 evra za megavatsat. Potencijal za poskupljenje postoji, ali nije veliki.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...