Zemni gas u Evropi najskuplji od decembra prošle godine

ML

Na rast cena utiču strahovanja od napetosti na Bliskom istoku i rastuće tražnje za LNG-om, tj tečnim gasom, u Aziji
(ilustracija, sve veće količine prirodnog gasa transportuju se u tečnom stanju tankerima, https://dzen.ru/a/ZS6xhm3YPWoErAFV)

Evropske cene gasa dostigle su, kako upozorava Fajnešnel tajms (The Financial Times), najviši nivo od decembra prošle godine zbog pada proizvodnje ključnog isporučioca - norveške kompanije “Ekvinor” (Equinor). Rast cena pritiskaju i strahovanja od napetosti na Bliskom istoku i rastuće tražnje za LNG-om, tj tečnim gasom, u Aziji koja povećava konkurenciju između azijskog i evropskog tržišta.

Glavni referentni pokazatelj za zemni gas - cena na trgovinskom čvoru Titl Transfer Fasiliti (TTF - Title Transfer Facility), porasla je za 3,6 posto tj na 43,68 evra za MWh (megavatčas) što je najviša cena od kraja prošle godine. Taj porast nastao je uprkos znatnim rezervama gasa u EU. Prema poslednjim podacima, rezervoari su bili popunjeni pre nekoliko dana sa 95,3 posto.

Na situaciju sa cenom utiče osetljivost regiona, koja i dalje traje, na prekid isporuka zemnog gasa, pošto su 2022. otpale većim delom isporuke ruskog gasa usled rata u Ukrajini.

Ispadanje u Norveškoj je počelo u utorak 22. oktobra kada je državna energetska kompanija "Ekvinor" (Equinor) proglasila ograničenje eksploatacije na platformi "Šlejpner" (Sleipner) B u Severnom moru usled upozorenja zbog dima u električnim uređajima. Proizvodnja je snižena za 5,1 milion metra kubnog gasa dnevno. Kompanija je, ipak, objavila da ovaj incident neće imati nikakve posledice po kupce. Ispadanje Šlejpnera B bi moglo trajati do ponedeljka, saopštio je norveški korisnik sistema eksporta hasa “Gasko” (Gassco), mada bi se to moglo i izmeniti, ako bude potrebe.

Norveška je zamenila Rusiju kao najvećeg isporučioca gasa u Evropsku uniju i sada pokriva oko 30 posto celokupnog uvoza. Evropa je čak zamenila ruski gasovod uvozom tzv tečnog gasa (LNG) koji je, međutim, osetljiv na geopolitičke napetosti, posebno između Izraela i Irana, jer skoro 20 posto globalnih isporuka LNG prolazi Hormuzskim moreuzom. Usled ograničenih rezervi LNG Evropa sada mora da konkuriše azijskim tržištima.

"Zima se bliži pa će evropska tražnja zavisiti od vremena i temperatura. Normalna ili hladna zima dovešće do pritiska na povećanje cena", izjavio je generalni direktor norveške kopanija "Ekvinor" Anders Opedal, posle objavljivanja podataka za treći kvartal ove godine.

Prema Opedalu, evropske cene plina su pod pritiskom rasta zbog povećane tražnje u Aziji i nesigurnosti koje se tiču isporuka ruskog gasa i LNG. Tražnja u Aziji povećava globalnu tražnju na tržištu, dok u Evropi stalno vlada nesigurnost u pogledu realizacije novih projekata LNG.

Konkurencija u vezi sa isporukama najveća je upravo tokom zimskih meseci kada tražnja naglo raste. Evropske rezerve same nisu dovoljne da pokriju potrošnju gasa zimi. Menadžerka za informacije o LNG u analitičkoj kompaniji “Kpler” Laura Pejdž (Page) upozorila je da trgovci prate budućnost ruskih isporuka gasa preko Ukrajine. Tranzitni sporazum između ove dve zemlje, koji omogućava transport gasa, ističe krajem ove godine i trgovci zasad ne očekuju potpisivanje novog.

Uprkos nedavnom porastu, aktuelne cene plina ostaju daleko ispod 300 evra za megavatčas (MWh) koja je važila u vreme energetske krize po izbijanju rata u Ukrajini.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...