Cena nafte opet u padu

ML

Cene nafte i pogonskih goriva su tradicionalno osetljiva tema u SAD, posebno pred predsedničke izbore. Može se sada nagađati o pritisku američke administracije na Izrael - da ne dira iranska naftna postrojenja i ne komplikuje napore SAD da smanji inflaciju
(ilustracija, Šta pokazuje pad cena nafte - najverovatnije uspešno nametanje američkog interesa pred predsedničke izbore, foto Linkedin)

Posle kratkotrajnog rasta na početku ovog meseca, izazvanog eskalacijom konflikta na Bliskom istoku, kako javlja Rojters, cena nafte se vratila negativnom trendu. U odnosu na ovomesečni maksimum od 78 dolara za barel, cena američke nafte WTI pala je za više od 10 posto. Obrt u trendu je nastao pošto su zapadni mediji objavili da Izrael neće napasti iranske nuklearne i naftne lokalitete, što je osetno umirilo strahovanja od prekida isporuka.

Cene nafte i pogonskih goriva su tradicionalno osetljiva tema u SAD, posebno pred predsedničke izbore. Može se sada uspešno spekulisati o pritisku američke administracije na Izrael da ne dira naftna iranska postrojenja i ne komplikuje tako napore SAD da smanji inflaciju. Tome treba dodati i nekoliko revizija tražnje od strane Organizacije zemalja izvoznika nafte (OPEC), kao i Međunarodne energetske agencije (IEA).

Ove institutucije snizile su svoja predviđanja rasta svetske potražnje nafte za ovu i iduću godinu, pri čemu glavnu ulogu ima slabija dinamika privrednog rasta Kine. Nafta se tako svojim sadašnjim pojevtinjenjem nadovezala na dvocifreni pad iz trećeg kvartala ove godine. Poslednjih sedmica pada i tražnja za pogonskim gorivima u SAD zbog kraja pune auromobilske sezone. Prosečna potrošačka cena benzina u SAD je u ovom mesecu pala ispod granice od 3,2 dolara za galon (4,54 litara), što je 11 posto manje nego pre godinu dana.

Slabija tražnja za pogonskim gorivima indikuje i pad globalnih rafinerijskih marži koje su u ovom mesecu pale na najniži nivo od 2020. Trend pada ne bi morao da se zaustavi i u narednim sedmicama, ukoliko OPEC ne odloži planirani povratak produkcionih kapaciteta što bi, verovatno, dovelo do Nove godine do viška na globalnom tržištu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...