Cene nafte nepredvidive

ML

Trgovci više ne mogu da se oslanjaju na kinesku tražnju kao glavnog pokretača kretanja. Razvoj događaja na Bliskom istoku se teško može kontrolisati, naročito zato što se deo trgovine odvija u senci sankcija prema Rusiji. U poslednje vreme sve više se spekuliše da će Saudijci preplaviti svet svojom produkcijom nafte
(ilustracija, Rijad, prestonica Saudijske Arabije od čije odluke zavisi u velikoj meri buduća cena nafte, foto https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Riyadh_Skyline.jpg, Autor: B.alotaby)

Prognoze kretanja cena nafte su krajnje neizvesne, upozoravaju analitičari ovih dana. Mogu uskoro da padnu na 50 dolara za barel, kao i da skoče na 350 dolara. Saudijska Arabija gubi strpljenje u naporima za koordiniranje cene nafte sa ostalim članovima grupe OPECplus, tako da će joj možda  "pući film" pa će početi da vadi nafu isključivo po svojoj volji, objavljuje češki privredni list Hospodarske noviny.

Predviđanje kretanja cena nafte u sadašnjem haotičnom svetu je gotovo nemoguće. Trgovci više ne mogu da se oslanjaju na kinesku tražnju kao glavnog pokretača kretanja. Razvoj događaja na Bliskom istoku se teško može kontrolisati, naročito zato što se deo trgovine odvija u senci sankcija prema Rusiji. U poslednje vreme sve više se spekuliše da će Saudijci preplaviti svet svojom produkcijom nafte. Ima čak i prognoza da će cene nafte pasti na (i ispod) 50 dolara za barel. A ako bi Iran zatvorio Hormuzski prolaz, nafta može biti nekoliko puta skuplja nego što je sada.

Saudijska Arabija je preko smanjivanja produkcije u okviru OPEC plus dugo nastojala da cene nafte približi na 120 dolara za barel, tj na nivo na koji je skočila kada je izbio rat u Ukrajini ali, uprkos tih nastojanja, nikako ne prelazi 80 dolara.

Rijad je došao, kako se tvrdi, na granicu strpljenja u naporima da koordinira proizvodnju. Ima znakova da može da se okrene u potpuno suprotnom pravcu, poveća produkciju i pomiri se sa prelaznim periodom niske cene nafte. Naftni ministar Abdelaziz bin Salman nedavno je izjavio da bi cene nafte mogle da padnu čak na 50 dolara, ukoliko se kartel ne bude pridržavao dogovorenih ograničenja.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...