Zaustavljanje tranzita gasa kroz Ukrajinu - udarac ruskoj ali i ukrajinskoj ekonomiji
Dosad važeći petogodišnji ugovor o transportu ruskih fosilnih izvora kroz ukrajinsku teritoriju ističe na kraju ove godine
(ilustracija, Mapa transporta ruskog gasa za Evropu kroz Ukrajinu, foto, https://ria.ru/20110908/432445635.html)
Ukrajinska vlada najavila je da neće produžiti ugovor o transportu ruskog gasa kroz svoju teritoriju. Za firmu "Gazprom", kojom upravlja vlada u Moskvi, to će, kako procenjuje agencija Blumberg (Bloomberg), značiti štetu od 6,5 miljardi evra godišnje.
Dosad važeći petogodišnji ugovor o transportu ruskih fosilnih izvora kroz ukrajinsku teritoriju ističe na kraju ove godine. Kijev ne želi da produži taj ugovor sa ruskom stranom (kao i za transport nafte, što je ukrajinska strana najavila krajem avgusta, prim. red.). No, kraj važenja ovog ugovora koji su sklopili 2019. ukrajinsko preduzeće "Naftogaz" s ruskim "Gazpromom", značiće, kako upozorava američki nedeljnik Njusvik (The Newsweek) i gubitak značajnog prihoda za Ukrajinu, a izazvaće nervozu na evropskom tržištu goriva gde su najviše ugroženi Slovačka i Austrija koje zavise od ruskog gasa.
Evropa je od početka rata u Ukrajini uspela da znatno smanji zavisnost od ruskog gasa i preorijentisala se na uvoz gasa iz Norveške ili u formi LNG, uglavnom, iz SAD. Izvoz ove ruske sirovine u EU je pao od 2021. za čak 90 posto.
To se najviše odrazilo na poslovanje "Gazproma" koji je prošle godine zabeležio gubitak od sedam milijardi dolara, prvi od 2001. godine. Ova kompanija je prošle godine kroz Ukrajinu transportovala 14,6 milijardi kubika gasa, tj dve trećine manje nego 2021, kada je to bilo 41,6 milijardi kubika.
"Zelenski konačno ruši svoju zavisnost od Rusije zavrtanjem slavine na gasovodu", ističu analitičari Blumberga. Verovatno će biti još zadovoljniji zato što što će za Rusiju to biti bolni gubitak koji je već lane iznosio sedam milijardi dolara. A akcije "Gazproma" su poslednjih godinu dana pale za 30 posto.
Ukrajina nastoji da nadoknadi svoj gubitak od oko 800 miliona dolara godišnje za tranzit ruskog gasa ka Evropi. Zbog toga vode razgovore sa Azerbejdžanom o mogućnostima da za tranzit gasa koristi ukrajinsku gasnu infrastrukturu. Pominje se tranzit gasa iz Kazahstana i drugih srednjeazijskih zemalja o čemu su već počeli prvi pregovori.