ČEŠKA: MEĐU SAMOUBICAMA JE DALEKO NAJVIŠE STARIJIH LJUDI

ML

Tmurne misli često izaziva i smrt životnog partnera ili dugogodišnja bolest, naročito ako je praćena bolovima. Sledeći faktor rizika je usamljenost na koju se nadovezuje osećaj suvišnosti i nedovoljne povezanosti sa društvom
(ilustracija, Ne odbacujte stare, ilustracija, dzen.ru/a/Y_c_6NYGgC_YIlc_)

Prošle godine u Češkoj je samoubistvo izvršilo ravno 500 seniora tj ljudi starijih od 60 godina. A od ukupno 1.302 samoubistva pretprošle godine, čak 309 su izvršili stariji od 70 godina, saopštio je nacionalni Narodni zavod duševnog zdravlja.

"Ako bi se među seniore uključili i stariji od 60 godina, onda bi broj samoubistava iznosio 500. To je više nego trećina svih samoubistava", ističe Ondržej Ridlo (Ondrej Rydlo), istraživač u ovom zavodu. Preračunato na 100 hiljada, stariji od 60 godina su osetno više skloni suicidu nego mlađi od njih.

Seniore često muči osećaj samoće i suvišnosti, suočeni su s dugotrajnim fizičkim slabljenjem i gubicima životnih partnera. To ih navodi na razmišljanja o smrti i samoubistvu. Deca s njima malo ili nimalo razgovaraju. Suprug odnosno supruga su često već mrtvi, drugari umrli ili bolesni.

Tmurne misli često izaziva i smrt životnog partnera ili dugogodišnja bolest, naročito ako je praćena bolovima. Sledeći faktor rizika je usamljenost na koju se nadovezuje osećaj suvišnosti i nedovoljne povezanosti sa društvom. U takvoj situaciji ne malo njih se okreće ka alkoholu koji im pomaže da zaborave na usamljenost.

"Iza razmišljanja o samoubistvu, osim usamljenosti, stoje čsto i pogoršani ljudski odnosi. Na primer, nezainteresovanost rodbine. Ima i ne malo slučajeva da su deca prekinula kontakte sa svojim roditeljima.", ističe Ridlo u izjavi za nedeljnik Tiden (Tyden).

Najvažnije jeste, prema gerontolozima, da se održavaju kontakti i sa decom i rođacima, kao i ranije bliskim ljudima i prijateljima. Kao i da stari budu što više u društvu, užem i širem, da se nastave kontakti s rođacima i prijateljima. Jer, kako i nauka kaže - čovek je na prvom mestu društveno biće.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...