"MINI-RUSIJA" U SRBIJI: IZBEGLICE SE IZOLUJU I, ZA RAZLIKU OD DOMAĆINA, NE PODRŽAVAJU KREMLJ

preveo i uredio Milan Lazarević

Rusi su u Srbiji od februara 2022. osnovali ukupno oko 11.081 firmi - od internet usluga preko ugositeljstva do sportskih škola
(ilustracija, na otvaranju samoposluge ruskog trvinskog lanca "Mere" pre dva meseca u Leskovcu, foto https://www.tv4s.rs/)

Jedan od najčitanijih čeških sajtova Novinky.CZ objavio je juče reportažu iz Beograda pod naslovom "Mini Rusija u Srbiji. Izbeglice se sami izoluju u ovoj zemlji i za razliku od domaćina ne podržavaju Kremlj". Reportažu je potpisao Jaromir Moravec. Objavljujemo je u celini:

Zbog velikog broja Rusa, koji su od februara 2022. pobegli u Srbiju od rata i mobilizacije u rusku armiju, nikla je ovde u biti mala verzija njihove domovine. Otvorili su ovde ruske škole, klinike i klubove u kojima nastupaje ruski muzički sastavi i pevači. U ruskim trgovinama mogu se kupiti ruske namirnice. Jedan od razloga izolacije ruskih imigranata može biti i to što, za razliku od svojih srpskih domaćina, pretežno, ne podržavaju sadašnji režim u Kremlju.

Iz Rusije 30 hiljada doseljenika

Prema spisku tamošnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova, privremeni boravak u Srbiji je od februara 2022. do polovine prošle godine tražilo oko 30 hijada Rusa. Na primer, u Nemačkoj ih je mnogo više ali njihovo prisustvo se tamo mnogo manje oseća nego ovde u Beogradu sa manje od dva miliona žitelja, navodi Rojters.

Rusi su u Srbiji od februara 2022. osnovali ukupno oko 11.081 firmi - od internet usluga preko ugositeljstva do sportskih škola. Često su ove usluge usmerene isključivo na  rusku klijentelu.  

Srpske mušterije nisu potrebne

To je slučaj, na primer, i 42-godišnjeg Viktora iz Petrograda. Nema potrebnu kvalifikacije da bi u Srbiji mogao da leči životinje, pa je tako u novoj domovini postao majstor za razne popravke i održavanje. "Popravljam instalacije, elektro-instalacije, prozore, čak proizvodim nameštaj. Srpske mušterije mi i ne trebaju", rekao je Viktor reporterima.  

Rusi koji su bežali u Srbiju često i iz ideoloških razloga, što je sada  prava ironija, žive kod naroda koji politiku sadašnjeg ruskog predsednika Vladimira Putina, većinom, podržava. I to bi moglo da bude jedan od razloga zašto održavaju svoju minijatrnu verziju Rusije i ne trude se da se integrišu u srpsko društvo.

Dobrovojna izolacija

Prema beogradskom politikologu Aleksandru Đokiću, više od svega razlog dobrovoljne izolacije Rusa je snaga njihove kulture.

"Zov ruske kulture je prejak da bi se prva generacija ruskih emigranata uklopila u novu sredinu, bez obzira a li se radi o srpskoj ili zapadnoj", smatra Đokić.

Srbija održava s Rusijom dobre odnose, iako nastoji da uđe u Evropsku uniju koja osuđuje rusku invaziju na Ukrajinu. Za ruske političke migrante to je praktino tradicionalna destinacija. Posle Prvog svetskog rata u tada novonastalu Kraljevinu Jugoslaviju posle građanskog rata u Rusiji nagrnule su hiljade belogardejaca, ali pretežno u Srbiju.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...