NEMAČKA I FRANCUSKA PREDLAŽU MASIVNE INVESTICIJE U KONKURENTNOST EU

ML

Evropska komisija procenjuje da će biti potrebne dodatne finansije iz privatnih i javnih izvora u visini od 620 milijardi evra godišnje - kako bi Unija ostvarila sve zelene i energetske vizije kao i dodatnih 125 milijardi evra godišnje za investicije u digitalizaciju

Dve najveće zemlje-članice Evropske unije - Nemačka i Francuska, predložile su ovih dana da se u narednih pet godina ulože napori kako bi se izrazito povećala konkurentska sposobnost EU, kao i da se podrži njen ekonomski i tehnnološki potencijal i masivno investira u zelene i digitalne tehnologije. O tome su se juče u branderburškom Mesebergu složile na zajedničkom sastanku vlade Nemačke i Francuske koje su predvodili nemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) i francuski predsednik Emaniel Makron (Emmanuel Macron). Dve vodeće zemlje EU predlažu da se u narednih pet godina sprovedu reforme Unije ukoliko se želi da se uspe u svetskoj konkurenciji.

"Evropa ne sme ostati pozadi: hoćemo da ostanemo industrijski i tehnološki motor i da budemo i svetski lider u ´zelenim´ i digitalnim tehnologijama sutrašnjice. Kao najjače zajedničko tržište sveta zalagaćemo se za ambicioznu, robusnu, otvorenu i održivu trgovinsku politiku", navodi se u agendi konkurentnosti rasta o kojoj su se dogovorili najviši predstavnici ovih zemalja. "Štaviše, moramo osigurati da Evropa bude dovoljno jaka da bi mogla da odgovori na nove pretnje", ističe se u agendi odbrane u kojoj se traži i integracija odbrambenih sektora zemalja-članica.

U dokumentu se ukazuje da i sama Evropska komisija, na čelu sa Ursulom fon der Lejen (Leyen), procenjuje da će u poređenju sa investicijama u poslednjoj deceniji biti potrebne dodatne finansije iz privatnih i javnih izvora u visini od 620 milijardi evra godišnje (neverovatno visoka cifra, dosad nezabeležena u istoriji finansija u EU-prim. ML) - kako bi Unija ostvarila sve zelene i energetske vizije Zelenog puta (Green Deal) i RiPauera-Eu (RePowerEU). Štaviše, prema Komisiji, potrebno je i dodatnih 125 milijardi evra godišnje za investicije u digitalizaciju. 

Ova agenda traži pojačanje Grin dila (Green Deal-Zeleni put) kako bi EU ostala prvi, klimatski neutralni, kontinentalni blok sveta. Dokument poziva, takođe, na snižavanje stategijskih zavisnosti i uzdizanje Evrope u globalnog lidera u razvoju: veštačke inteligencije, kvantnih tehnologija, letenja i istraživanja kosmosa, biotehnologija, robotike i hemijskog sektora.