SVET SPREMA KONTRAMERE NA TRAMPOVE CARINE
SAD uvode opsežne, nove carine na uvoz, označavajući kraj ere globalizacije, piše Vol strit džornal. EU obećava uzvratne mere, donosi Dejli telegraf. Rusija proizvodi više oružja nego NATO saveznici, upozorava evropski komesar a prenosi Ukrinform. Približavanje SAD i Rusije izaziva zabrinutost u Alijansi, navodi RT. Izrael najavljuje proširenje teritorijalne kontrole u Gazi, izveštava Arab njuz. Kina sprema čvrst odgovor na američke carine, stoji u Čajna dejli
(ilustracija, Britanski ministar trgovine Džonatan Rejnolds izjavio je da je Velika Britanija u „relativno boljoj poziciji“ od Evropske unije nakon što je Donald Tramp objavio svoje nove carine, piše Dejli telegraf)

Američki predsednik Donald Tramp najavio je opsežan paket novih carina, uključujući univerzalnu stopu od 10 odsto na uvoz i više recipročne stope za pojedine zemlje, što označava radikalnu promenu u trgovinskoj politici SAD. Evropska unija je obećala uzvratne mere nakon što je Tramp uveo carine od 20 odsto na EU proizvode. Evropski komesar za odbranu upozorio je da Rusija značajno nadmašuje NATO u proizvodnji oružja, dok su pregovori SAD sa Rusijom izazvali zabrinutost među evropskim saveznicima zbog potencijalnog slabljenja Alijanse. Izraelski ministar odbrane najavio je proširenje bezbednosnih zona u Gazi. Kina priprema odlučne protivmere na američke carine, ističući rizik po globalnu ekonomsku stabilnost.
Završena era globalizacije
Američki predsednik je juče najavio opsežan plan novih carina, označavajući značajnu promenu u trgovinskoj politici SAD, piše Vol strit džornal. Uvodi se univerzalna carina od 10 odsto na sve uvoze od pet odsto, dok će neke zemlje, poput Japana sa 24 odsto i EU sa 20, od 9. aprila podleći višim, recipročnim stopama zbog, kako je rekao, nepoštenog trgovačkog ponašanja. Kina će se suočiti sa dodatnom carinom od 34 odsto, čime će osnovna stopa na kineski uvoz dostići 54, dok Peking najavljuje uzvratne mere. Kanada i Meksiko izuzeti su od recipročnih carina, ali su od 2. aprila pogođeni stopom od 25 odsto na većinu uvoza zbog navodne uloge u krizi s fentanilom i ilegalnom imigracijom.
Donald Tramp svojim najobimnijim tarifnim merama dosad jasno poručuje američkim i stranim kompanijama da je era globalizacije završena, piše Vol strit džornal u zasebnom tekstu. Njegov plan "Dan oslobođenja", kojim se uvode opsežne nove carine na uvoz vredan trilione dolara, pokazuje da Bela kuća želi da proizvodi namenjeni američkim potrošačima budu pravljeni u američkim fabrikama. Ovim potezom se okončava dugogodišnja podrška SAD turbo-globalizaciji koja je pokretala svetsku ekonomiju decenijama.
EU će uzvratiti istom merom
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Lajen obećala je da će Evropska unija uzvratiti na carine Donalda Trampa, koje je nazvala „velikim udarcem“ za svetsku ekonomiju. Ona je upozorila da će posledice Trampovog plana biti teške za milione ljudi širom sveta, nakon što je on najavio carine od 20 odsto na EU tokom svog govora o "Danu oslobođenja" u Beloj kući, podseća Dejli telegraf. Govoreći iz Uzbekistana, gde će se pridružiti samitu EU i Centralne Azije, Von der Lajen je istakla da je EU spremna na mere odmazde ukoliko pregovori propadnu. Dodala je da se već završava prvi paket protivmera za carine na čelik, uz pripreme za dalje korake radi zaštite evropskih interesa i privrede.
Britanski ministar trgovine Džonatan Rejnolds izjavio je da je Velika Britanija u „relativno boljoj poziciji“ od Evropske unije nakon što je Donald Tramp objavio svoje nove carine, piše takođe Dejli telegraf. Tramp je uveo carine od 10 odsto Britaniji, dok je EU pogođena stopom od 20, što je Rejnolds ocenio kao prednost za Britaniju, ali i dalje kao razočaranje zbog novih trgovinskih barijera. Rejnolds je podvukao potrebu za nastavkom pregovora kako bi se ne samo izbegle dodatne barijere, već i uklonile postojeće, čime bi se unapredila trgovinska saradnja između dve zemlje.
Rusija proizvodi više oružja nego Alijansa
Rusija proizvodi znatno više oružja nego svi saveznici NATO zajedno, a prema obaveštajnim izveštajima, u narednih pet godina mogla bi biti spremna da napadne jednu ili više članica EU, izjavio je juče evropski komesar za odbranu Andrius Kubilius. Govoreći u Varšavi prilikom predstavljanja odbrambenog plana EU „Spremnost 2030“, prenosi ukrajinska novinska agencija Ukrinform, on je naglasio da Rusija oružje proizvodi „u ogromnim količinama“, nadmašujući godišnju proizvodnju NATO saveznika za samo tri meseca.
Sporazum o retkim mineralima između Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država ne uključuje bezbednosne garancije od strane SAD, izjavio je Ihor Brudilo, zamenik šefa kabineta ukrajinskog predsednika, prenosi Ukrinform. On je naglasio da je Ukrajina ovaj sporazum dobila diplomatskim putem. Trenutno su u toku unutrašnje državne procedure za odobrenje dokumenta, koji se razlikuje od ranije predložene verzije. Brudilo nije precizirao detalje o tim razlikama, ali je ukazao na značaj nastavka procesa usaglašavanja.
Približavanje Vašingtona Moskvi slabi NATO
Evropski članovi NATO izrazili su zabrinutost da bi približavanje Vašingtona Moskvi i marginalizacija EU tokom pregovora, mogli oslabiti vojni blok koji predvode Sjedinjene Države, prenosi ruska mreža RT. Neimenovane NATO diplomate navele su za zapadne medije da signali iz Vašingtona o mogućem preusmeravanju snaga iz Evrope, zajedno sa približavanjem Donalda Trampa Rusiji, izazivaju strah među zemljama članicama. Zemlje EU povećavaju vojnu potrošnju i proizvodnju oružja pod pritiskom zahteva da se cilj NATO potrošnje udvostruči na pet odsto BDP-a. Bivši zvaničnik NATO Džejmi Šej istakao je da je očekivano povlačenje Amerike bilo predvidljivo, ali da SAD treba da predstavi jasan vremenski okvir ukoliko planira smanjenje svog vojnog prisustva u Evropi.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je da Rusija i dalje poštuje primirje dogovoreno sa SAD o nenapadanju ukrajinske energetske infrastrukture, piše RT. On je u sredu odbio da komentariše pretnju američkog predsednika o uvođenju carina na rusku naftu ukoliko sporazum propadne, dok je Donald Tramp najavio carine od 25 odsto na svu rusku naftu, uz mogućnost povećanja do 50.
Izrael preti oduzimanjem teritorije
Razboriti Palestinci u Gazi obećali su juče da će se suprotstaviti najnovijem izraelskom otimanju zemlje u enklavi, piše Arab njuz. Izraelski ministar odbrane Izrael Katz je kazao da će pojačane vojne operacije „zauzeti velike delove teritorije koje će biti dodate bezbednosnim zonama u okviru države Izrael“. Vojska je već izdala upozorenja za evakuaciju, dok je oblast oko Rafe gotovo sasvim napuštena. Izrael već kontroliše oko 62 kvadratna kilometra ili 17 odsto teritorije Gaze u okvirima onoga što naziva bezbednosnim zonama oko enklave.
Osam članica OPEK+, naftnih proizvođača koje predvode Saudijska Arabija i Rusija, sastaće se danas radi razgovora o tome kako da ubede Kazahstan da prestane da podiže svoju kvotu i kako može da kompenzuje preveliku proizvodnju, izveštava Arab njuz. Sastanak se održava da bi se „novom kazahstanskom ministru predočilo koliko je važno da odgovori sa predviđenom proizvodnjom“.
Kina najavljuje čvrste protivmere
Kina se odlučno protivi novim američkim carinama i najavljuje da će preduzeti čvrste mere kako bi zaštitila svoja prava i interese, izjavio je portparol Ministarstva trgovine a objavljuje Čajna dejli. Ova izjava usledila je nakon što su Sjedinjene Države u sredu objavile uvođenje „recipročnih tarifa“ za trgovinske partnere. Portparol je naglasio da istorija pokazuje kako povećanje carina ne rešava unutrašnje probleme SAD, već šteti njihovim interesima i ugrožava globalni ekonomski razvoj, kao i stabilnost industrijskih i snabdevačkih lanaca.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji i njegov ruski kolega Sergej Lavrov dogovorili su se da zajedno unapređuju razvoj bilateralnih odnosa i saradnju u različitim oblastima. Do ovog dogovora došlo je tokom zvanične posete Vang Jija Rusiji, piše Čajna dejli. Vang je zakazao da su predsednici Si Đinping i Vladimir Putin ove godine dva puta strateški komunicirali, usmeravajući stabilan napredak odnosa dve zemlje. On je dodao da su usred velikih promena, kakve se nisu videle vekovima, postignuti novi važni aranžmani za produbljivanje sveobuhvatne strateške koordinacije između Kine i Rusije.