DIJALOG SAD JUČE SA UKRAJINOM, DANAS SA RUSIJOM
Netanjahu planira veliku kopnenu ofanzivu na Gazu, piše Vol strit džornal. Različiti stavovi iz Vašingtona i Moskve uoči pregovora, donosi Dejli telegraf. U Rijadu održana prva runda razgovora SAD i Ukrajine, prenosi Ukrinform. Jedna od tema današnjeg dijaloga biće i pomorsko primirje u Crnom moru, navodi RT. U Gazi dosad ubijeno 50.000 Palestinaca, izveštava Arab njuz. U trgovinskom ratu nema pobednika, poručuje Kina a stoji u Čajna dejli
(ilustracija, Britanski vojni zvaničnici su odbacili predlog premijera Kira Starmera o raspoređivanju zapadnih trupa u Ukrajini kao deo „mirovnih snaga“ koje bi nadzirale potencijalni prekid vatre, prenosi ruska mreža RT)

Izraelski premijer i njegov tim planiraju veliku kopnenu ofanzivu na Gazu, jer veruju da će jedino to doneti konačni poraz Hamasa. Iz SAD i Rusije dolaze različiti stavovi uoči pregovora u Saudijskoj Arabiji, gde američki predstavnici navode da bi moglo doći do potpunog prekida vatre a ruski - da su razgovori tek na početku. U Rijadu je juče održana prva runda dijaloga između Vašingtonga i Kijeva. Jedna od tema današnjih pregovora SAD i Rusije biće i pomorsko primirje na Crnom moru. U Gazi je do sada ubijeno 50.000 Palestinaca, dok je Izrael ponovo intenzivirao vazdušne i kopnene napade. Iz Kine poručuju da u trgovinskom ratu nema pobednika.
Velika kopnena ofanziva na Gazu
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu i njegov novi tim za nacionalnu bezbednost planiraju veliku kopnenu ofanzivu u Gazi, verujući da će zauzimanje i držanje delova teritorije omogućiti konačni poraz palestinske islamističke militantne grupe Hamas, prema izvorima upoznatim sa stavovima vlade koje prenosi Vol strit džornal. Izrael je u nedelju poslao pešadiju u severni deo pojasa Gaze i oblast oko Rafe na jugu, rasporedio trupe u takozvanom Necarim koridoru koji preseca palestinsku enklavu, vraćajući se u područja iz kojih se povukao kao deo sporazuma o prekidu vatre, a takođe je u proteklim danima ciljao niz Hamasovih političkih lidera u Gazi.
Na dominantnoj fotografiji su protesti u Turskoj nakon što je sud u Istanbulu naredio hapšenje glavnog rivala turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, Ekrema Imamoglua, gradonačelnika Istanbula, pod optužbom za korupciju, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da ga privremeno razrešava dužnosti. Imamoglu, koga je opoziciona Republikanska narodna partija nameravala da nominuje za predsedničkog kandidata, negira optužbe tvrdeći da su politički motivisane.
Različiti stavovi uoči pregovora
Dve svetske sile su iskazale različita očekivanja uoči mirovnih pregovora o Ukrajini, gde je američki izaslanik izrazio optimizam da bi samit u Saudijskoj Arabiji mogao utrti put ka „potpunom“ prekidu vatre, dok je Kremlj umanjio očekivanja, naglašavajući da su „tek na početku puta“ i da predstoje „teški pregovori“. Dejli telegraf podseća da je Vladimir Putin odbio poslednju ponudu Donalda Trampa o prekidu vatre od 30 dana.
Britanska kancelarka Rejčel Rivs razmatra ukidanje poreza na digitalne usluge vrednog 700 miliona funti za američke tehnološke gigante poput Amazona, Epla i Gugla, u nadi da će Velika Britanija izbeći trgovinski rat sa predsednikom SAD, piše Dejli telegraf. Ovo dolazi nakon što je Velika Britanija već pogođena uvođenjem carina od 25 odsto na globalni uvoz aluminijuma i čelika, dok je zamenik kancelarke Daren Džons naglasio da nema sumnje da će ovaj porez biti tema u tekućim pregovorima sa SAD u cilju postizanja sporazuma o slobodnoj trgovini.
Prva runda dijaloga Vašingtona i Kijeva
Prva runda pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine održana je juče u Rijadu, sa delegacijom koju je predvodio ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov, a koja uključuje zamenika ministra spoljnih poslova Oleksandra Karaseviča, zamenike šefa predsedničke kancelarije Pavla Palisu i Ihora Zhovkvu, te zamenika ministra energetike Mikolu Kolisnika. Sastanak je bio fokusiran na niz složenih tehničkih pitanja, uz učešće ukrajinskih stručnjaka za energetiku i vojnih predstavnika iz pomorskog i vazduhoplovnog odbrambenog sektora obe zemlje, piše ukrajinska novinska agencija Ukrinform.
Holandski premijer Dik Šof razgovarao je telefonom sa britanskim kolegom Kirom Starmerom u nedelju, kada su diskutovali o podršci i obavezama „Koalicije voljnih“ u pogledu pouzdanih bezbednosnih garancija za Ukrajinu, piše Ukrinform. Premijer Šof je istakao važnost nepokolebljive podrške i posvećenosti izražene od strane „Koalicije voljnih“ po pitanju snažnih bezbednosnih garancija, što smatra ključnim uslovom za trajni mir u Ukrajini.
Pomorsko primirje jedna od tema
Britanski vojni zvaničnici su odbacili predlog premijera Kira Starmera o raspoređivanju zapadnih trupa u Ukrajini kao deo „mirovnih snaga“ koje bi nadzirale potencijalni prekid vatre, prenosi ruska mreža RT. Prema navodima visokih vojnih izvora, Starmer je „prerano izašao s predlogom“ a jedan visoki vojni zvaničnik je za medije ocenio da „nema definisanog vojnog završnog stanja ili vojno-strateških pretpostavki za planiranje, već je sve političko pozorište“.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc izjavio je da će pomorsko primirje na Crnom moru biti jedna od glavnih tema predstojeće američko-ruske konferencije u Rijadu, što bi omogućilo i Moskvi i Kijevu da „ponovo prevoze žitarice, gorivo i započnu trgovinu“. Volc je pozdravio mirovne napore posredovane od strane SAD, rekavši da su „bliži miru nego ikada pre“, uoči nove runde pregovora zakazane za ponedeljak, gde će strane osim primirja na Crnom moru, razmatrati i opcije za šire primirje, uključujući liniju kontrole i detalje verifikacionih mehanizama.
Ubijeno 50.000 Palestinaca
Više od 50.000 Palestinaca do sada je ubijeno u ratu između Izraela i Hamasa, objavilo je Ministarstvo zdravlja iz Gaze u nedelju, dok je novi izraelski vazdušni napad odneo još 30 života u kojem je poginuo i član Hamasovog političkog biroa. Izraelska vojska je, kako izveštava Arab njuz, poslala i kopnene trupe u deo južnog grada Rafe, odakle su hiljade Palestinaca bežale posle najnovije naredbe za evakuaciju.
Troje civila, među kojima i dvoje dece, ubijeni su juče u artiljerijskom napadu paravojnih „Brzih snaga podrške“ na Omdurman, deo Velikog Kartuma, stoji u vrhu naslovne strane. Očevici iz ove oblasti potvrđuju da su ovo bili među najjačim napadima poslednjih meseci, i to dva dana nakon što je zvanična vojska ponovo zauzela predsedničku palatu u glavnom gradu u značajnoj simboličkoj pobedi.
U trgovinskom ratu nema pobednika
Kineski premijer Li Ćiang izjavio je juče da u trgovinskim ratovima nema pobednika i da nijedna zemlja ne može postići razvoj i prosperitet nametanjem carina, tokom sastanka sa američkim senatorom Stivom Dejnsom i grupom američkih izvršnih direktora u Pekingu, piše Čajna dejli. On je naglasio da su odnosi dve zemlje „došli do važne prekretnice“ i pozvao SAD da uloži više napora kako bi se dve strane sastale na pola puta, u cilju promocije stabilnog, zdravog i održivog razvoja bilateralnih veza.
Na početku kineskog 14. petogodišnjeg plana (2021-25), predsednik Si Đinping posetio je provinciju Guidžou, gde etničke manjine čine više od 36 odsto stanovništva i koja je dom poslednjih devet okruga uklonjenih sa liste siromaštva 2020. godine, piše Čajna dejli. Si je stanovnicima sela u etničkom naselju Miao poručio da svih 56 etničkih grupa Kine pripadaju velikoj porodici kineske nacije i da nijedna ne sme da bude zapostavljena u izgradnji umereno prosperitetnog društva i modernizacije zemlje.