Die Zeit (Nemačka): Zašto se Alis Vajdel kandidtkinja AfD-a za kancelarku divi neonacisti Bjornu Hekeu?

N.J.

Kako bi obezbedila podršku nacionalističkog krila AfD-a, Alis Vajdel izražava divljenje prema Bojrnu Hekeu, vođi nacionalističkog krila AfD-a koji je svojevremeno spomen-obeležje Holokaustu u Berlinu nazvao „memorijalom srama
(ilustracija, Alis Vajdel kandidtkinja AfD-a za kancelarku, foto © Thomas Victor für ZEIT ONLINE)

Ko je liderka lider krajnje desničarske stranke AfD koja poziva na zatvaranje granica, proterivanje migranata i rušenje vetrogeneratora? Njen portret donosi nemački list leve orijentacije Di Zeit (https://www.zeit.de/politik/deutschland/2025-01/alice-weidel-kanzlerkandidatin-rede-afd-bundesparteitag-riesa):

U saksonskom gradu Rizi, na ogromnim ekranima u konferencijskom centru u kome se održava kongres Alternative za Nemačku (AfD), defiluju snimci iz uvodnog kratkog filma: istorijska mesta u Nemačkoj, dvorci; Brandenburška kapija, Berlin; zatim liderka AfD-a Alis Vajdel razgovara sa pristalicama ili je vidimo okruženu simpatizerima. Muzika, dok Vajdel prilazi govornici - u atmosferi američke predizborne kampanje.

Stranka AfD je upravo doživela istorijski trenutak. Po prvi put, najviši organ stranke izabrao je ženu kao svog predstavnika u trci za funkciju kancelara: Alis Vajdel, koja je šefica stranke i poslaničke grupe. Vajdel je jednoglasno predložena. Ništa ne sme da poremeti kongres druge političke snage u zemlji. Svaka kritika Alis Vajdel je neumesna.

nem-afd-vajdel-s

Zatvorite granice "hermetički"

Sve u svemu, može se reći da je AfD u usponu. Prema ispitivanjima javnog mnenja, za AfD ima nameru da glasa 20 odsto birača; stranka se nalazi na drugom mestu iza demohrišćana CDU. Njena kandidatkinja Alis Vajdel popularnija je od svog rivala iz CDU Fridriha Merca. Stranka nikada nije bila tako moćna. Stoga kampanja Vajdelove mora da bude pokrenuta slanjem snažne poruke.

Za govornicom, kandidatkinja opisuje svoju viziju Nemačke kojom upravlja AfD. Iako se obično pojavljuje pred mikrofonom najzlokobnije prikazujući zemlju kao leglo zločina i u propadanju, preplavljenu strancima  –  ona sada postaje borbena.

Sloboda izražavanja će biti vraćena, rekla je.

„Nemačke granice će biti hermetički zatvorene”, kako bi se poslala „jasna poruka” svetu. Nema više novčane pomoći za tražioce azila, oni će primati samo beneficije u naturi. I više neće biti socijalne pomoći za strance, čije se prisustvo na nemačkom tlu samo toleriše. A onda će, naravno, AfD proterati migrante i prestati da „prodaje nemački pasoš“.

Cilj 2026

Govor Vajdelove podseća na talase koji blago rastu i uzdižu se kao u skoku, padajući zatim sa treskom i zamirući uz aplauz partijskih delegata. Ovo je posebno evidentno kada ona govori o AfD-ovom neprijatelju broj jedan: CDU (demohrišćani).

Vajdel namerava da sruši republikanski front do 2026. godine, kako bi naterala CDU (demohrišćane) da formiraju koaliciju sa njom, najkasnije do 2029. Prošle nedelje je bilo izvesnih pomaka u ovom pravcu pošto su demohrišćani (u Bundestagu - parlamentu) uspeli da proguraju neobavezujući predlog o imigraciji sa glasovima ekstremne desnice. Međutim, nisu uspeli da to učine prilikom glasanja o zakonu o ograničavanju imigracije.

Vajdelova nastavlja, oštrim tonom: CDU, koja upravlja landerom (regionom) Berlin, nije čak u stanju ni da protera iz zemlje „napadče nožem i teroriste“ (pominje napade počinjene u prestonici početkom godine). Dakle, „hajde da preplavimo glasačke kutije našim glasovima!” Vajdel uzvikuje: „Dobićemo više glasova od CDU-a!“ . Simpatizeri uzvraćaju povicima oduševljenja.

Imigracija ostaje centralno pitanje kampanje AfD-a. Iako su glasači više zabrinuti zbog nemačkih ekonomskih poteškoća, upravo ovo pitanje privlači najviše glasova AfD-u. Tako da Vajdel ne okoliša: biće proterivanja (imigranata).

„A ako to moramo da nazovemo ´re-emigracijom´ onda ćemo to i učiniti“, poručuje ona pred svojim simpatizerima.

“Vetroturbine srama”

„Re-emigracija: ovo je eksplozivna reč koja je pre godinu dana naterala stotine hiljada Nemaca da izađu na ulice u znak protesta. Danas grupa radikalno orjentisanih (ekstremnih desničara) okupljena oko Bjorna Hekea namerava da ovaj termin unese u izborni program AfD o kojem se raspravlja na partijskom kongresu.

Dakle, kada Alis Vajdel želi da impresionira svoju publiku, ona se ne ustručava da preuzme ideje Hekea:

„Kada budemo na čelu zemlje, srušićemo sve vetroturbine, moramo stati na kraj sa ovim sramnim vetroturbinama!"

Bjorn Heke je stekao izvesnu slavu van granica Nemačke jer je spomen-obeležje Holokaustu u Berlinu nazvao „memorijalom srama. Zbog ovog ispada zamalo da je bio izbačen iz stranke 2017. U to vreme je čak i Vajdel bila za njegovo isključenje.

Danas, međutim, ona je uz elokventnog AfD “mislioca”. Čak ga i citira, izražava veliko divljenje prema njemu, pozdravlja njegovu pobedu na poslednjim regionalnim izborima u Tiringiji – sve kako bi obezbedila podršku nacionalističkog krila AfD-a.

Lekcija istorijskog revizionizma

Ovaj idlični savez međutim, ima svoje pukotine. Vejdel je daleko od toga da ima jednoglasnu podršku unutar stranke. Neki članovi AfD podozrivo gledaju na njen privatni život –  Vejdolova živi sa ženom iz Šri Lanke, sa kojom podiže dvoje dece. Uz to, ona živi u Švajcarskoj, zbog čega se  postavlja pitanja o njenj ulozi u nemačkom političkom životu.

Članovi AfD-a su je izabrali, verovatno, i zbog njenih razmena poruka sa Ilonom Maskom. Na Platformi Iks (X), ona nije samo iznosila stavove AfD-a i ispitivala pro-AfD milijardera o njegovoj misiji na Mars, već je i sama držala predavanje u duhu istorijskog revizionizma, rekavši da je Adolf Hitler bio komunista.

“Budalaština”, komentariše viši izvršni direktor u razgovoru na marginama partijskog kongresa AfD-a. „Ne bih o tome pričao, ili bih barem izvukao drugačiji zaključak, kaže jedan drugi učesnik kongresa. „Najbolje je uopšte ne pričati o Hitleru”, smatraju neki drugi partijski delegati.

Izjava Vajdelove tim više iznenađuje s obzirom da je pred prošlogodišnje izbore suspendovala evropskog kandidata Maksimilijana Kraha zbog toga što je, govoreći za jedan italijanski list, umanjivao ulogu SS jedinica.

Ali u Riziju kao i u predizbornoj kampanji u celini, guše se sve protivrečnosti, pitanja i kritike da se ne bi ukaljao oreol oko glave idola. Oreol koji maskira stvarnost: Alis Vajdel ima male šanse da stigne do funkcije kancelarke. Privatno, i sama priznaje da sebe smatra samo simbolom. Ako ove godine postane kancelarka, da li će se preseliti u okrug koji predstavlja u Bundestagu, na obali Bodenskog jezera?

„Još nismo dotle došli”, rekla je ona članovima AfD-a početkom januara. "To se neće dogoditi ove godine"

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...