RUSKI USLOVI ZA MIR: STALNA NEUTRALNOST UKRAJINE I POVLAČENJE NATO DALEKO OD RUSIJE

ML

Putinovi uslovi su, međutim, prema agencijama, u oštroj suprotnosti sa deklarisanim ciljevima Ukrajine i njenog predsednika Vladimira Zelenskog, prema agenciji Blumberg
(Kyiv, 16.01.2025 - Britanski premijer Kir Starmer razgovarao je danas u Kijevu sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, foto FoNet/AP)

Iz Kremlja su "procurili" ovih dana podaci u vezi mogućeg mira u Ukrajini. To su, prema agenciji Blumberg (Bloomberg), zaustavljanje stupanja Ukrajine u NATO, ograničenje vojnih veza sa ovom alijansom i trajna neutralnost u ukrajinskom ustavu.

U javnost stižu i informacije o kartama s kojim ide Rusija na razgovore o okončanju rata u Ukrajini. Prema agenciji Blumberg, ruski predsednik Vladimir Putin bi, prilikom pregovora sa staro-novim predsednikom SAD Donaldom Trampom, hteo da ova istočnoevropska zemlja postane neutralna država sa ograničenom vojnom snagom. Takođe, on traži povlačenje NATO iz istočne Evrope.

Među uslovima bi trebalo da bude, prema navodnim stavovima Kremlja, i razoružavanje ukrajinske vojske. Kremlju ne bi, prema ovoj agenciji, smetalo da zemlje NATO nastave sa isporukama oružja Ukrajini, ali sa ogradom da to oružje ne bi smelo da se koristi protiv Rusije niti za obnavljanje kontrole nad teritorijama koje je zauzela Rusija.

Putinovi uslovi su, međutim, prema agencijama, u oštroj suprotnosti sa deklarisanim ciljevima Ukrajine i njenog predsednika Vladimira Zelenskog. Ukrajina insistira na tome da mora biti poštovan teritorijalni integritet zemlje i da nikakva teritorija ne može biti ustupljena Rusiji. Zelenski je, ipak, dopustio da bi do primirja moglo doći i sa privremenom okupacijom dela ukrajinske teritorije pri čemu bi njeno vraćanje bilo rešeno diplomatskim putem.

Donald Tramp, koji je posle pobede na predsedničkim izborima više puta najavljivao da će okončati rat u Ukrajini „za 24 sata“, ubrzo je reterirao i sada govori o rešenju sukoba “za najduže pola godine“. Ova Trampova namera može, međutim, dovesti do sukoba s Putinovom strategijom koja je, prema analitičarima, usmerena na dugotrajno pregovaranje i stvaranje uslova za dalje slabljenje ukrajinskog vojnog potencijala.

Među ostalim kremaljskim zahtevima, navodno, jeste i povlačenje vojnika NATO sa istočno-evropskih pozicija. Britanski dnevnik Fajnenšel tajms (The Financial Times) piše da je jedan visokopozicionirani ruski funkcioner, „kome se može verovati“, rekao da Putin traži povlačenje svih vojnih snaga NATO iz zemalja koje se graniče sa Rusijom. A drugi, bivši visoki kremaljski funkcioner, koji je isto hteo da ostane anoniman, precizirao je da se radi o Latviji, Estoniji i Finskoj.

Rusija zahteva, takođe, da se NATO povuče i iz Poljske i Litvanije. Te baltičke zemlje su susedi s ruskom enklavom Kalinjingradom na obali Baltičkog mora. Jedan bivši kremaljski insajder tvrdi da Putin veruje da će samo pregovorima sa SAD osigurati dugogodišnji mir u regionu.

"Hoće da izmeni pravila međunarodnog poretka tako da Rusija ne bi bila ugrožena. Veoma se boji kako će svet izgledati posle rata", izjavio je on Fajnenšel tajmsu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...