Neofašistička komemoracija 7. januara u Rimu: „Crni kult“ se više ne krije
Svakog 7. januara, neofašističke organizacije okupljaju se u italijanskoj prestonici da, uz poznate pozdrave sa podignutom rukom, odaju počast trojici ekstremno desničarskih aktivista ubijenih 1978.
(ilustracija, Korijere dela sera - u prevodu Večernje vesti - su italijanske dnevne novine iz Milana, osnovane 1876.)
Nekada „polutajni ritual“ neofašista - okupljanje 7. januara u Rimu - postalo je poslednjih godina otvorena „demonstracija fašizma”, prenosi pariski Kurie enternasional u pregledu međunarodne štampe https://www.courrierinternational.com/article/italie-la-commemoration-neofasciste-du-7-janvier-a-rome-un-culte-noir-qui-ne-se-cache-plus_226300?at_campaign=partage_article_app&at_medium=ios:
„Demonstracija fašizma“
Gomila ljudi obučenih u crno, u zbijenim redovima, sa visoko podignutim raširenim rukama: ovo je scena koja se ponavlja svakog 7. januara u okrugu Tuskolano, u istočnom Rimu. Ove godine okupilo se bilo oko hiljadu italijanskih neofašista, ali i „Francuza i Mađara“, kako piše Koriere dela sera https://roma.corriere.it/notizie/cronaca/25_gennaio_07/acca-larenzia-saluti-romani-69a48fbb-b8dc-4ab8-b386-d7100f67dxlk.shtml, ispred nekadašnje centrale Italijanskog socijalnog pokreta u Via Acca Larenzia da odaju poštu trojici aktivista sada ugašene neofašističke partije.
Komemoracija u utorak uveče 7. januara u ulici Acca Larenzia (foto Claudio Guaitoli),
https://roma.corriere.it/notizie/cronaca/25_gennaio_07/acca-larenzia-saluti-romani-69a48fbb-b8dc-4ab8-b386-d7100f67dxlk.shtml
U vreme takozvanih “olovnih godina”, 7. januara 1978. dvojica pripadnika starih 18 i 20 godina, ubijeni su od strane komandosa krajnje levice pre nego što je trećeg, starog 19 godina, ubio policijski oficir tokom nereda koji su usledili.
Ova komemoracija, koju La Republika https://www.repubblica.it/commenti/2025/01/08/news/acca_larentia_quel_culto_sdoganato-423925361/ opisuje kao „crni kult“, oduvek je bila „sveti događaj za italijansku krajnju desnicu“. Dugo je to, međutim, bio samo „polutajni ritual“ koji je okupljao tek šačicu aktivista.
Poslednjih godina, međutim, ova godišnja manifestacija je dobila novu dimenziju. Od malog, svečanog skupa, događaj je postao „demonstracija fašizma“, ocenjuje La Republika.
Neki „optimisti“ će reći da ih je bilo jedva više od hiljadu. Drugi, posebno iz stranke „Fratelli d'Italia“, premijerke Đorđe Meloni, prigovaraju da navodno „fašizam vidimo svuda“.
Vlasti uveravaju da „već pregledaju video-zapise demonstracija kako bi identifikovali odgovorne za ponašanje kojim se zagovara fašizam, kako je saopštila rimska policija“, izveštava dnevnik La Stampa https://www.lastampa.it/politica/2025/01/07/news/acca_larentia_saluto_romano-14925260/
Nasleđe bivše neofašističke partije
Nekoliko poznatih ličnosti iz italijanske politike prisustvovalo je 7. januara komemoraciji u Via Acca Larenzia mada - istina - nisu viđeni s podignutim rukama u znak fašističkog pozdrava.
U znak još uvek bliskih veza između italijanske vlade i neofašističkih pokreta, „neki od najistaknutijih članova stranke Đorđe Meloni u prestonici, među kojima ima i poslanika“, odali su počast trojici aktivista italijanske neofašističke partije, prenosi sajt Fanpage https://www.fanpage.it/roma/acca-larentia-perche-i-vertici-di-fratelli-ditalia-continuano-a-essere-vicini-ai-neofascisti/
Sama premijerka je svoju političku karijeru započela u redovima omladinskog pokreta neofašističke partije.
I, kao dodatni dokaz da se ovo nasleđe održava, sajt prenosi vest da je nekadašnje sedište Italijanskog socijalnog pokreta nedavno kupilo udruženje „koje upravlja materijalnim i nematerijalnim nasleđem bivše neofašističke partije“, zahvaljujući sredstvima koja je dodelila fondacija „Alleanza Nazionale“ (Nacionalna alijansa). To je organizacija bliska partiji „Fratelli d'Italia“, u čijem upravnom odboru sedi sestra premijerke Meloni.