Optužbe zbog uticaja na mentalno zdravlje mladih
Trinaest američkih država i distrikt Kolumbija optužuju Tik-Tok da zbog veće zarade održavaju štetnu zavisnost dece i adolescenata
(ilustracija, Logo Tik Toka)
Zbog njegove navodne uloge u pogoršanju mentalnog zdravlja mladih Amerikanaca, društvena mreža Tik-Tok našla se na udaru masovnih tužbi. Omiljenu društvenu mrežu mladih tuži trinaest država i Distrikt Kolumbija, u nadležnosti glavnog grada Vašingtona. Tužioci tvrde da je Tik - Tok „namerno dizjanirao aplikaciju da bi se stvorila zavisnost i da ona šteti deci i adolescentima, dok je javno davao lažne izjave o svojoj posvećenosti bezbednosti“, navodi američki dnevnik Njujork tajms.
https://www.nytimes.com/2024/10/08/business/tiktok-lawsuits-us-states-teens-mental-health.html?searchResultPosition=1 .
Tužbe su odvojene, ali tužioci se se ujedinili da bi „citirali interne dokumente“ Tik-Toka, koji je u vlasništvu kineske grupe ByteDance, i da bi „prikazali kompaniju od više milijardi dolara koja svesno doprinosi krizi mentalnog zdravlja američkih adolescenata kako bi maksimizirala njen prihod od oglašavanja. Platforma - navodi se - gura svoje korisnike „na intenzivnu i kompulzivnu upotrebu“.
Tik-Tok zna „koju štetu nanosi maloletnicima“, objašnjava državni tužilac Kalifornije Rob Bonta. „Tik-Tok je napravio nameran izbor da ponudi proizvod koji izaziva zavisnost kako bi uvek imao više korisnika i više pregleda, i samim tim učinio više štete fizičkom i mentalnom zdravlju naše dece i adolescenata, a sve u ime profita. To je tako jednostavno.”
Lista pravnih problema raste, za platformu i za njenih 170 miliona američkih korisnika mesečno (1,5 milijardi širom sveta).
U aprilu je u Kongresu usvojen zakon koji preti da će ova aplikacija biti zabranjena „u Sjedinjenim Državama od januara, osim u slučaju da ona bude prodata“, što je način da se izbegne kinesko mešanje.
U avgustu je platforma procesuirana na saveznom nivou zbog svoje labave politike prema maloletnicima, jer im omogućava otvaranje naloga, ali „otežava njihovim roditeljima da izbrišu ove naloge“.
Tik-Tok se branio od ovih novih optužbi, rekavši da je „ponosan na posao koji je uradio na zaštiti tinejdžera“.
U Australiji, premijer Entoni Albanez najavio je 10. septembra da želi da usvoji zakon o blokiranju pristupa Fejsbuku, Instagramu, TikToku i Snapchatu za decu mlađu od 16 ili 14 godina.