NEMAČKA ORGANIZOVANO PRIMA NA POSAO ČETVRT MILIONA MIGRANATA IZ KENIJE

ML

Nemačkoj je, kako se procenjuje, potrebno oko 400 hiljada radnika
(ilustracija, Kenijski predsednik Vilijam Ruto (levo) i kancelar Olaf Šolc (desno) postižu dogovor o 250.000 radnih mesta za Kenijce.(Photo/DailiNation)

Nemačka otvara vrata, u okviru dogovora o regulisanoj radnoj migraciji, za 250 hiljada kvalifikovanih, ili delimično kvalifikovanih, radnika iz Kenije, javlja britanska televizija BiBiSi (BBC). Prema tom dogovoru, u okviru pilot projekta, Berlin je već primio pet kenijskih vozača autobusa. Računa se s tim da će taj program koristiti potom i lekari, medicinske sestre i učitelji. Sve u svemu, Nemačkoj, kako se procenjuje, je potrebno oko 400 hiljada radnika.

Na drugoj strani, Kenija se sve više sudara s rastućim problemom zapošljavanja i pristojnih zarada mladih kvalififikovanih radnika. Nemačkoj, suprotno tome, nedostaju ti kvalifikovani radnici tako da su već nemački kancelar Olaf Šulc (Scholz) i kenijski predsednik Viliams (Wiliams) Rut potpisali u Berlinu sporazum  o njihovom organizovanom zapošljavanju. U okviru pilot programa je već u Flensburgu u pokrajini Šlezvig-Holštajn, na severu zemlje, primljeno na rad petoro kenijskih vozača autobusa.

"Moramo Nemačku postaviti tako da bude atraktivna za ove radnike", izjavio je ministar saobraćaja Šlezvig-Holštajna Ruhe Madsen s tim, dodao je, da su "Nemačkoj potrebne i radne ruke i pametne glave". Vozači će, inače, pre stupanja na posao, proći kroz školu autobuskog preduzeća "Aktiv".    

Osim dogovora o primanju četvrt miliona Kenijaca na rad, ovaj sporazum će pojednostaviti repatrijaciju onih koji su u Nemačkoj sada bez ikakve legalne dozvole. Nemačke vlasti će razmotriti i produženje boravka kroz privremeni boravak za te kenijske radnike. 

Kenijcima će, takođe, ubuduće biti izdavane vize za duži boravak na studijama i profesionalnom obrazovanju u Nemačkoj.

"Po isteku važnosti dugoročne vize Kenijci mogu dobiti dozvolu za privremeni boravak radi studija u Nemačkoj još na dve godine", navodi se u sporazumu.  Ovi uslovi ne važe za tzv ajti (IT) radnike. Oni će moći da dođu u Nemačku, iako nemaju formalno obrazovanje, da demonstriraju svoja znanja i sposobnosti. Nemačkoj je, prema agenciji AP, potrebno ukupno čak oko 400 hiljada kvalifikovanih radnika.

Prema nemačkoj televiziji ZDF, u migracionom sporazumu se računa, takođe, i sa jednostavnijom deportacijom Kenijaca kojima je odbijena molba za azil.  

U Nemačkoj je krajem prošle godine, prema zvaničnim podacima, živelo skoro 14,5 hiljada ljudi kenijskog porekla. Lane molbu za azil predalo je 459 Kenijaca. Šulc je sa Rutom potpisao sporazum u vreme kada je migracija za Nemačku bila veoma važna tema koju je koristila ekstremno desna protivmigraciona stranka Alternativa za Nemačku (AFD). U poslednje vreme došlo je u Nemačkoj do niza napada na migrante iza kojih su stajali upravo bivši imigranti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...