Svetski mediji po završetku Olimpijade u Parizu: Na redu je “buđenje“ i mamurluk
“Krize su svuda. Rat u Ukrajini, eskalacija sukoba na Bliskom istoku, neizvestan ishod američkih predsedničkih izbora, ne zaboravljajući globalno zagrevanje, ekonomsku krizu i uspon krajnje desnice širom Evrope. Šta će ostati od ovog leta kada se zabava završi?", piše Špigl
(ilustracija, Olimpijada u Parizu je završena, foto, https://oks.org.rs/)
Da su upravo završene Olimpijske igre u Parizu zaista “najlepše u istoriji“ skoro da nema sumnje. Ceremonija otvaranja – taj do sada neviđeni spektakl, tipična “french“ mešavina uzvišenog i “bezobraznog“ izazvao je žestoke reakcije kako divljenja tako i odbacivanja, ali je cela priča brzo pala u senku sportskih takmičenja.
Olimpijada u Parizu bila je originalna po tome što je takmičenja i sportiste izvela u centar grada: plivački maraton u Seni i sportovi na peščanoj podlozi sa tribinama u podnožju Ajfelove kule, na Marsovim poljima sa zlatnom kupolom Invalida u pozadini. Ove slike prevazišle su po lepoti sve do sada poznate razglednice Pariza.
Neka od takmičenja građani su mogli da prate besplatno, naslonjeni na ogradu uz obalu Sene. Po prvi put je održan otvoreni maraton u kome su mogli da učestvuju svi koji su to želeli.
Radost zbog sporta
Atmosfera je bila izvanredna od prvog dana, iako je uoči samog otvaranja Igara preovladavalo prilično loše raspoloženje zbog političke krize i najave brojnih štrajkova. Čim su počela takmičenja, Francuzi su se, kao pravi Latini, sa lakoćom prebacili iz sivog registra političke krize u registar zadovoljstva i radosti zbog lepote sporta, navijanja i oduševljavanja postignutim rezultatima.
Mnogi Parižani zahvaćeni opštim strahom od haosa bili su “pobegli“ iz Pariza. Posle prve nedelje Igara, sve su bili brojniji oni koji su se zatim neplanirano vratili u svoj grad da bi uživo videli ono što je izazivalo divljenje u celom svetu: istorijski centar Pariza kao scena sportskih nadmetanja, bez uobičajene saobraćajne gužve, policija vrlo ljubazna, a metro i autobusi besprekorni (istina sa kartama po dvostrukoj ceni u odnosu na uobičajenu).
Olimpijska svetla su sada ugašena - konstatuju sa žaljenjem svi sportski izveštači i ovdašnji dopisnici.
Vreme “buđenja“
Došlo je vreme “buđenja“ i svođenja bilansa za 205 delegacija prisutnih na ceremoniji zatvaranja.
Francuska zauzima peto mesto u konačnom plasmanu sportskih uspeha sa ukupno 64 medalje, uključujući 16 zlatnih. Francuski sportisti premašili su tako dosadašnji rekord od 43 medalje osvojene u Pekingu 2008. godine.
Francuzi su oduševljenim ali ne i Nemci koji smatraju da su podbacili.
Rezultati nemačkih sportista bili su ispod očekivanja sa kojima su došli na Olimpijadu.
„Uprkos rezultatu naših sportista u Parizu, organizatori su uspeli da nas nateraju da zaboravimo naše neraspoloženje“, piše nemački list Di Velt https://www.welt.de/sport/olympia/article252953612/Olympia-2024-Ende-der-Olympischen-Spiele-wird-zum-Fest-der-Emotionen.html
„Španija je mogla bolje” ocenjuje španski La Razon https://www.larazon.es/deportes/juegos-olimpicos/balance-actuacion-juegos-paris-2024-espana-compite-pero-remata_2024081166b901d14d41750001bfdb44.html
Ipak, iskustvo je bilo divno. „Ako postoji nešto za pamćenje, to je da su Francuzi znali kako da ove Igre učine svojim, uradili su to majstorski. U Parizu je sada raspoloženje melanholično” posle toliko ludila, piše bavarski dnevnik Zidojče cajtung https://www.sueddeutsche.de/sport/abschlussfeier-olympia-paris-los-angeles-lux.8nYAoy1MZ7VfHSJybuCxnp
Španski El Pais https://elpais.com/deportes/juegos-olimpicos/2024-08-12/no-digas-que-fue-un-sueno.html ovako sažima fazu buđenja i mamurluka u Francuskoj nekoliko dana po zatvaranju Igara: “Francuska, koja se iznenada zaljubila u svoje Olimpijske igre koje je mesecima unapred kritikovala, sada se oseća kao siroče koje su Olimpijske igre napustile, pošto su prethodno uspele da donesu zaborav političke krize u kojoj se zemlja nalazi“.
„To nije bio san. Zaista se desilo. Ali buđenje, nakon svih ovih nedelja olimpijske euforije u kojoj je Francuska uzela mali odmor od sebe i svojih neuroza, moglo bi biti brutalno“, dodaje El Pais.
Zaduživanje od 650 miliona evra dnevno
Tokom ove dve nedelje, zemlja je živela u ritmu pobeda i poraza svojih sportista. Ali sada je „prisutan strah da su Olimpijske igre samo među-pauza i da će zatvaranjem igara magija nestati i Francuska će se naći u „uobičajenoj stvarnosti”. Francuska će uroniti u stvarnost od ranije: isti bes, isti pesimizam, ista politička polarizacija, iste nesmanjive društvene, teritorijalne i kulturne podele. Ukratko, prisutan je strah od efekta Pepeljuge“, dodaje španski dnevnik.
Pošto je plamen ugašen i Igre na putu za Los Anđeles, Francuska i Evropa moraju se ponovo suočiti sa svojim problemima.
„Od juna (Evropsko fudbalsko prvenstvo u Nemačkoj), slike navijača koji mašu zastavama, razočarani ili pobednički sportisti i ozarena lica preplavili su svet. Bila je to Evropa kakvu bi mnogi želeli da je vide svakodnevno: otvorena, tolerantna, često politički korektna, preplavljena radošću. Ali koliko dugo može da drži ova fasada“, pita nemački Špigl https://www.spiegel.de/sport/was-erwartet-ihr-denn-a-ddb8b766-4a43-4022-a712-edd71b4c34d2
“Krize su svuda. Rat u Ukrajini, eskalacija sukoba na Bliskom istoku, neizvestan ishod američkih predsedničkih izbora, ne zaboravljajući globalno zagrevanje, ekonomsku krizu i uspon krajnje desnice širom Evrope. Šta će ostati od ovog leta kada se zabava završi", piše Špigl.
„Sada kada su Olimpijske igre završene, Francuska će morati da počne da plaća svoje račune. Njen javni dug je od početka godine rastao za 650 miliona evra dnevno, čemu je dodato više od 10 milijardi tokom ove dve nedelje Svetskog sportskog festivala“, upozorava madridski list ABC https://www.abc.es/internacional/francia-preparara-pagar-millonarias-deudas-estado-tras-20240811140219-nt.html